Кружен картон и спинер за хартија, одлична забава!

Ако има една прекрасна работа со децата, тоа е да создадат свои играчки. Овој спинер (спинер) е направен од картон и хартија, тој е многу лесен и децата ќе си поминат убаво во својата играчка. Најдобро од сè, тие исто така ќе почувствуваат задоволство што направиле добро и можат да го поминат слободното време.

Многу е едноставно да се направи, а материјалите се основни, па затоа е повеќе од веројатно дека го имате дома и можете да го направите токму сега.

Потребни материјали

 • 1 картонски лист
 • 1 бел лист DIN-A4
 • 1 ролна јаже
 • 1 ножици или секач
 • 1 стап за лепило
 • 1 чаша со широк уста
 • 1 молив
 • 1 гума за бришење
 • Обоени маркери

Што да направите за да го изведете спинерот

Прво ќе треба да направите круг со стаклото (или со компас или друг елемент што ви овозможува да го направите целосно заоблен) и на картонот и на листот DIN-A4. Двата круга мора да бидат со иста големина. Ако сакате да направите повеќе спинери тогаш направете онолку кругови колку што ви требаат.

Потоа исечете ги со ножици кои добро сечат или во секој случај со нож. Со секачот полесно се сече картонот и фолијата со ножиците. Потоа земете ги круговите од листот и насликајте ги како што сакате. Идејата е дека кога ќе заврши и ќе го свртите, направете убав оптички ефект. Нашиот начин на сликање можете да го копирате доколку сакате.

Кога ќе ги имате насликани (само од едната страна), лепете ја хартијата од страната што не е насликана на картонот, ќе имате насликани обете страни од картонскиот круг. Како што можете да видите, направивме два спинери.

Потоа со ножиците, ќе мора да направите две дупки малку одвоени во центарот. Поминете го јажето преку секоја од нив и врзете ги на крајот од секоја од нив.

Потоа, за да играте, ќе треба само да го свртите јажето и кога ќе му дадете доволно вртења, истегнете го на страните и ќе го обожавате ефектот на спинер!

Сега го имате вашиот одличен кружен спинер подготвен за играње!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.