Три-димензионална декупажа на плочки

Три-димензионална декупажа на плочки

Уметноста на decoupage во последниве години се воспостави: може да се прави на мебел, рамки, кутии, дури и предмети и додатоци од сите видови. Можеби сте чуле за декупаж ако имате ентузијастички пријател и сигурно веќе сте виделе некои готови производи decoupage на плочки.

Разновидноста во споредба со декупажот на дрво, покрај секоја разлика во производите за нејзино третирање, е тоа што во плочките е можно да се додадат детали во три димензии, што не би било можно да се направи во плакарот или во кутија.

За да го користите овој стил на работа, претставата на фасадите на зградите е идеална. Многу интересна е претставата на планински куќи или други мали стари куќи, со рустикални детали. За почеток, се препорачува да не користите или да изберете плочка која е преголема, ова ќе биде најпогодно, но за некое подоцнежно време, кога имате повеќе искуство.

Потоа, набавете ги вратите и прозорците од оризова хартија со претстава на стилот што го претпочитате, полесно можете да најдете илјадници опции во продавниците.

Прво на сите, тоа ја чисти плочката многу добро, внимателно прашина со цел да се оптимизира подготовката на основниот прајмер. Следно, нанесете акрилен прајмер или гесо и нежно ставете го предметот на оризовата хартија. Сега ставете го лепилото за декупација на целата плочка и методот на сунѓер игра со околината (можно е воздух и вегетација).

Сега следува нај curубопитната и најзабавната работа: некои минијатурни предмети што можат да бидат цигли, мали плочки, се лепат со врел лепак, со вазна со цвеќиња, фарма за миленичиња итн. Тука, тогаш, целата ваша имагинација мора да биде присутна и каде што можете да направите повеќе од посебна и убава работа, обидувајќи се да играте во минијатурното дело.

Последниот чекор е да се наслика делото, со цел да се обезбеди сè за да се даде подобро визуелно влијание. Можете да поставите и производ и украс или да ги закачите на wallидот со две дупки на врвот и оставете го да виси.

Ако првиот пат кога ќе ја извршите оваа работа не го постигнете посакуваниот резултат или не ви се чини голема работа, не очајувајте, тоа е само прашање на пракса. Засега можам само да советувам да не се користат бои кои се многу силни, но употребата на пастелни бои, како за фасадата, така и за животната средина, обезбедуваат успех во декор, да се биде посуптилен и нежен.

 

Повеќе информации - Што е decoupage; Научете да украсувате со decoupage

Извор - Мојот декупаж


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.