Убава мачка од хартија во боја

обоена мачка

Во овој занает направивме мачка од обоена хартија, но ако сакате, можете да го направите со друго животно, како што е риба или зајак. Овој занает е идеален да се прави со деца кои имаат доволно капацитет за сечење и лепење.

Тоа е многу лесен занает што ќе биде многу убав откако ќе заврши. Може дури и да биде одлично за правење забавна картичка. Или подоцна можете да го ставите и во кутија за да го закачите во вашата домашна декорација. Следно, ќе ви кажеме како да го направите овој лесен и убав занает.

Материјали за изработка на занаетчиството

шарени материјали за мачки

 • Обоени папски
 • 2 листови дина-4 бели
 • Правило
 • Молив
 • Бришач
 • Лепак
 • 2 подвижни очи
 • Црн маркер

Како се прави занаетчиството

Пред сè, изберете една од обоените хартии и започнете да правите хоризонтални ленти што го окупираат целиот лист ДИНА-4.

Потоа ставете го листот со хоризонтални ленти на сите други бои и така можете исечете ги сите хартии истовремено и имате многу ленти во различни бои како што можете да видите на сликата.

На бела хартија ДИНА-4, нацртајте ја силуетата на животното што сте го одбрале. Во нашиот случај ја одбравме силуетата на мачка. Потоа исечете на таков начин што силуетата е празна како што гледате на сликата.

На друг посебен бел лист, започнете да ги лепите обоените ленти една под друга, така што да нема бели празни места меѓу едните и другите. Откако ќе ги залепите сите ленти, отфрлете ги вишокот и земете ја силуетата на мачката. Ставете лепак на делот каде што ќе се залепи над хартиите во боја и залепете го одозгора.

Следно, залепете ги подвижните очи и нацртајте го носот и устата на мачката. Веќе ја направивте вашата мачка од обоена хартија!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.