Рустикална свеќа од портокал, убава и со многу добар мирис

Во денешниот занает ќе направиме убаво рустикална свеќа од портокал да ги украсуваме нашите простории, да уживаме во нејзината арома или да даваме подароци.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата рустикална свеќа од портокал

 • на портокалова
 • Свеќи бели и портокалови тонови. Околу 3 или 4 големи. Може да се додаде за топење, да се потврди дека калапот е исполнет додека не се постигне саканата висина.
 • Кутија за млеко празно да се користи како калап
 • Стаклена тегла
 • Јаже или канап за украсување
 • Тенџере и вода
 • Стапчиња за јадење
 • Штипки за облека

Рацете на занает

 1. Сечеме голема половина портокал на парчиња. Стиснете ја другата половина и исечете ја на половина месечина создавајќи различни форми. Ставивме плех во рерна на 200 °, Ние ќе внимаваме на тоа, така што тие не изгоруваат, но остануваат дехидрирани. Тргнеме од рерна и нека се излади.

 1. Ставаме тенџере со вода да зоврие.
 2. Ние ја исекуваме картонската млеко и добро ја чистиме внатрешноста.
 3. Ние ги исекуваме свеќите и додаваме многу бело од мали парчиња портокал. Ние ги ставаме парчињата во стаклена тегла во водена бања. Axе го истуриме восокот во калапот малку по малку додавајќи повеќе бел и портокалов восок, создавајќи така различни нијанси на свеќата.

 1. Во картонот ставаме парче на основата на која ќе го ставиме фитил од свеќи натопена во восок да се држи.
 2. Ние го држиме фитил со неколку стапчиња за јадење и ќе истуриме малку восок за да го покриеме парчето.

 1. Ние ставивме портокалово парче во кое секој wallид на калапот. Ако тие не држат добро, можете да ставите алишта.

 1. Littleе го додадеме восокот малку по малку и помеѓу слој и слој восок ќе ги ставиме портокаловите парчиња што ни остана, сечкајќи ги ако е потребно.

 1. Кога ќе завршиме со целосно или скоро покривање на портокаловите парчиња, оставете ги добро да се исушат и искинете го картонот за да ја извадите свеќата.

 1. Ние ја гребеме свеќата така што портокалите да покажат повеќе и ги исекуваме портокаловите парчиња што можат да се истакнат и ставаме украсни жици.

И подготвени

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.