Убави нараквици од гума ЕВА

ева гумени нараквици Во денешниот занает ќе ве научиме како да направите EVA гумени нараквици, а исто така многу лесно и брзо да се направат.  Овој занает е идеален да се прави со деца над 6 години и доколку се помлади, ќе биде потребен надзор затоа што покрај останатите материјали треба да користите ножици и специјален лепак ЕВА.

Овој занает е идеален за да му дадете подарок на некој посебен или едноставно затоа што сакате да направите нараквица за себе. Деталите може да бидат исти како што се објаснети подолу или можете да ставите други што ви се допаѓаат или што привлекуваат поголемо внимание.

Кои материјали ви се потребни

 • Масна ева гума (бои за избор)
 • Парична ева гума (бои за избор)
 • 1 владетел
 • 1 ножици
 • Велкро
 • 1 гума за бришење
 • Специјален лепак за ева гума

Како се прави занаетчиството

Првиот чекор е да се земе густата гума Ева и да се повлече линија со ширина од два сантиметри повеќе или помалку за да се направи нараквицата. Должината ќе зависи од големината на зглобот за тоа кој ќе ја носи нараквицата, така што ќе мора да ја измерите со истиот зглоб. По мерењето на куклата, исечете го вишокот.

Следно ќе треба да ја земете тенка гума Ева и да ги направите посакуваните мотиви. Одлучивме да направиме срца. Прво ќе ги направивме поголеми, но сфативме дека помалите ќе бидат подобри, па ги направивме помали. Откако го имавме дизајнот на срцата, се преселивме да го исечеме.

Кога ќе стигнете до оваа точка, ќе мора да земете велкро и да исечете мал дел за да можете да се лепите на ева гумата, на местата што ги посочуваме на сликите. Еден дел ќе биде на едниот крај, а другиот дел на другиот крај на задниот дел. Така можете да ја затворите нараквицата кога ќе ја завршите.

Конечно, ќе треба само да ги залепите срцата или мотивите што сте решиле да ги направите на нараквицата како што гледате на сликата и да ја оставите да се исуши. Откако ќе се исуши, ќе го завршите вашиот гумен ремен ЕВА!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.