Украсени тегли за бања

Здраво на сите! Во овој занает ќе направиме некои украсени тегли за складирање работи во бањата како што се памучни пупки, влошки за отстранување на шминка, памуци, иглички за коса и лушпи и сл. Исто така, ќе рециклираме стаклени тегли.

Дали сакате да знаете како можете да ги направите?

Материјали што ќе треба да ги направиме нашите украсени тегли за бања

 • Стаклена тегла. Во зависност од употребата на теглата, ние ќе го задржиме капакот што оди заедно со теглата.
 • Постојани маркери во боја, поточно црна и црвена или розова.
 • Rици или лакови за украсување на горниот дел од чамците што нема да го имаат капакот.

Рацете на занает

 1. Ние добро ги чистиме лименките што сакаме да ги користимеАко правиме неколку, подобро е да ги избереме со слична големина, барем во ширина. За правилно отстранување на остатоците од етикетите и лепилото, најдобро е да ги отстраните лепенките со пареа и доколку има остатоци, да се мачкаат со малку алкохол или да се гребеат со топла вода.
 2. Откако чамците ќе се исушат, можеме да започнеме нацртај лица. Можеме прво да пробаме со фин маркер и да го прегазиме со дебел одозгора, но препорачувам да го направите со еден удар и брзо да го отстраните со алкохол ако не ни се допаѓа резултатот. Најлесно е да нацртате две затворени очи и неколку црвени или розови линии за образите. Но, можете да ги направите изразите што ги сакате.

 1. Еднаш насликани ќе го оставиме да се исуши добро за да не го размачкаме цртежот и ќе го покриеме конецот на бродот со јаже или ќе го насликаме капакот да го украсиме и дека нашите чамци се подобро завршени.

И подготвени! Сега можеме да ја украсиме својата бања со ставање на овие конзерви на полиците и да ги наполниме со работите што треба да ги имаме повеќе при рака.

Сепак, оваа идеја можете да ја користите за други опции како што е терариум со бели камења за да го покажете лицето.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.