Украсен кафез за украсување маси

Украсен кафез за украсување маси

Ова е лесен занает што можете да го направите дома со материјали од прва рака. Тоа е кафез што можеме да го научиме од прва рака, со едноставни чекори како што се исекување на полистирен, некои чепкалки за заби или исекување на некој картон. Вие само ќе треба да го обоите картонот со бела акрилна боја, а со силиконот ставете ги оние парчиња што ќе направат облик на покривот. Конечно, би ги поставиле декоративните елементи што можат да бидат по ваш личен вкус или како детално објаснив во овој занает.

Материјалите што ги користев се:

 • две 12 х 12 см квадратни парчиња полистирен, дебели до 4 см
 • стапчиња за јадење (тип на ражен)
 • тенка картонска кутија за рециклирање (може да биде кутија за чевли)
 • акрилна бела боја
 • топол силиконски лепак со пиштол
 • четка
 • украсни елементи како што се starsвезди, цвеќиња или помпони

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Мора да имаме стапчиња со должина над 24 см. Ако не е така, ги исекуваме за да не бидат премногу високи за кафезот. Ние ги дупнеме стапчињата во парчето од еден од полистиренските плоштади. Внимаваме сите да бидат поставени на исто растојание. Поставените стапчиња ги правиме да се совпаѓаат во другото парче полистирен. На овој начин ќе имаме направена форма на кафез.

Втор чекор:

Ние ги мериме страните на кафезот за да направиме картонски ленти за да ги покриеме тие рабови. Лентите ќе бидат долги колку што се и дебели околу 3 см. Исто така, ќе направиме триаголници за предниот и задниот дел на покривот. Со изработка на една од нив можеме да направиме копија од втората. Willе ги измериме деловите од квадрантот на страните на покривот и ќе ги исечеме. Ние ги насликаме сите овие картони со бела боја. Кога е суво, ако видиме дека му треба уште еден слој на боја, го нанесуваме.

Трет чекор:

Ourе ги поставиме сите наши картонски исечоци во кафезот, со помош на врелиот силикон. Нагласуваме дека парчињата се добро прицврстени. Откако ќе заврши кафезот, сега можеме да поставиме со истиот силикон, сите декоративни елементи.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.