Декоративен цвет со ролни за тоалетна хартија

Здраво на сите! Уште еден ден ви донесуваме занает за рециклирање. Ајде да видиме како да го направиме ова украсен цвет со ролни за тоалетна хартија. Совршени се да се лепат на платно и да направат неколку слики, да се стават директно на wallид, да украсат подарок или што и да ви падне на ум. Затоа, не ги фрлајте картоните за ролна!

Дали сакате да знаете како можете да ги направите?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме овој украсен цвет

 • Ролни тоалетна хартија. Треба да биде доволно по еден цвет.
 • Ножици
 • Стап лепак или друг картонски лепак.
 • Црвен маркер и зелен маркер.

Рацете на занает

 1. Ние уништуваме картонска ролна тоалетна хартија и добро го израмнуваме. Ова е и за да се создаде облик на ливчиња и за да може добро да се сече, па да се исцеди без страв.
 2. Целиот ролна го сечеме на тенки ленти. Не е важно дали мерката не е иста. Колку се поубави, тие се поубави, но ако сакате повеќе да се истакнуваат, треба да ги исечете само пошироките парчиња. Вкупно ќе ни требаат 8 парчиња и малку повеќе картон. 

 1. Ние земаме пет парчиња и ги лепиме заедно за да ги формираме ливчињата на цветот. Важно е добро да се затегнеме за да не се појави додека го правиме остатокот од занаетот.

 1. Со уште две парчиња ќе го направиме стеблото, за ова ќе ги скршиме и лепиме, така што тие остануваат рамни. Потоа ќе ги залепиме заедно, оставајќи го крајот на долниот свиткан како мал лист.

 1. Со преостанатото парче ќе направиме чаршав, за ова ќе го свиткаме едниот крај, ќе го залепиме заедно, а потоа до стеблото. Willе го отвориме остатокот од парчето така што ќе има форма на лист.

 1. Ние сликаме црвени на работ на ливчињата и зеленило на стеблото и листот. Сега лепиме круг во центарот на ливчињата. 

И подготвени! Ние веќе ги имаме нашите цвеќиња подготвени за украсување на нашата куќа.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.