Украсете ги вашите моливи со еднорог ева гума од виножито

Септември доаѓа и тоа значи дека најмалите тие се враќаат на училиштеили Во овој пост ќе ви покажам супер убава идеја за украсете ги вашите моливи и дајте му супер оригинален шмек.

Материјали за украсување на вашиот молив со еднорог

 • Обоена ева гума
 • Молив
 • Постојани маркери
 • Тијарес
 • Лепак
 • Подвижни очи

Постапка за изработка на молив еднорог

За да започнете, ви требаат исечоци или парчиња ева гума што ви останаа од други занаети, ова е одлично, бидејќи ние искористуваме и не ни чини пари.

 • Ние ќе формираме главата на еднорогот, За да го направите ова, исечете парче во облик на круша во гума од бела пена.
 • Подгответе парче пена Ева во боја на кожа или светло розева и ставете ја главата на неа. Со молив одете преку контурата за да се формира муцкао исечете го.

 • Залепете ја муцката на врвот на главата и потоа исечете два мали триаголници што ќе бидат уши
 • Залепете ги ушите зад главата многу внимателно.
 • Сега, со сите бои на виножитото, ќе направам парчиња во форма на солза што ќе бидат грива на еднорогот.

 • Beе ги ставам сите бои на нејзината коса, но обратно, почнувајќи со виолетова и завршувајќи со црвена боја што ќе бидат удирањата на еднорогот.

 • За да го завршам овој процес, ќе направам рогот што сум го направил со златна ева гума.

 • За да продолжам ќе го залепам две движечки очи и со црн постојан маркер ќе нацртам трепките и малите дупки во носот.
 • Исто така, ќе исечам мал правоаголник од зелена ева гума што ќе го користам за да го вметнам моливчето во еднорогот.

 • Rollе ја засукам зелената гумена лента ева и ќе го залепам крајот за да не се отвори.
 • Тогаш ќе го залепам на задниот дел од еднорогот.
 • И веќе ги имаме нашите еднорог за украсување на молив, и бидејќи не е залепен, можеме да го користиме за наши пенкала, бои и сл.

Ако сакате еднорози, ќе ви ги оставам овие други занаети дека сигурно ги сакате. Кликнете на сликите.

Се гледаме на следната идеја. Чао!!!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.