Украсување дрвени кутии за деца

Украсете кутии за деца

Украсување дрвени кутии за деца Одлична идеја е вашите деца да имаат свои играчки, кукли и други предмети во ред и на начин што придонесува за декорација на детска соба дека сигурно ќе ја имате вашата соба.

Може да станува збор и за украсување повеќенаменски кутии, кои служат за повеќе намени, без фактот дека користењето на кутиите претставува проблем за детска соба изгледа невешт

Украсете кутии за деца

Потребни материјали:

 • Дрвена кутија
 • Тоалетна хартија )
 • Винил лепило
 • Обоена боја (боите ќе бидат според цртежот избран за сликање)
 • Влакна отпорни на вода со фина линија
 • Картон 15 х 20 см и дебелина од 2 мм
 • Свилена хартија
 • Дрвено парче
 • Сатенска лента
 • Лепак
 • Контејнер со вода
 • Сунѓер

Процес:

Првото нешто што треба да се има на ум е дека тоа е а идеја за украсување што се прави во две фази: прво се прави паста, а потоа цртежот се трага и се наслика и дизајнот е завршен.

до подготви хартиена пулпа, Тоалетната хартија се сече на мали парчиња и се течни со голема количина на течност. Потоа, вишокот се отстранува и се додава винил лепило, придвижувајќи го препаратот додека не добиеме конзистентна паста што не останува на наши раце.

Потоа, оставете ја оваа пулпа да одмори и започнете ја украс од дрвена кутија со сликарство и цртежи или избрани мотиви. Откако ќе заврши овој чекор, земете го картонот и обележете го цртежот со молив. Користете секач (или нож) за да го прободете. Важното нешто тука е да не заборавите да го чувате парчето картон што ќе служи како калап за да продолжите со дизајнот.

Нацртајте го избраниот мотив со водоотпорното влакно. Откако ќе завршите, насликајте го со боите разредени во вода за да не се скрши хартијата. Потоа оставете го да се исуши.

Следниот чекор е да се наполни просторот за отсекување со хартиена пулпа и да се изедначи површината со помош на сунѓер. Важно е количината хартиена пулпа да не ја надминува дебелината на картонот.

Ставете ја хартијата со насликаниот дизајн и интегрирајте ја во каша со помош на сунѓер. Извадете го и оставете го парчето да се исуши. Потоа, ставете го винил лепилото околу грбот за да го додадете во кутијата.

За да ја завршите работата и да му дадете убав финиш, користете ги лентите за да се залепите на контурата

 

Повеќе информации - Кукли за играње со сенките

Извор - guiademanualidades.com


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.