Украсете дрво со пирограф

пирограф 1

Денешниот пост е посветен на првото парче што го направив со пирограф. Неодамна ми дадоа еден и вистината е дека навистина сакав да го ослободам и пред сè да го зголемам резултатот.

Ако после овој пост се осмелите да го пробате пирографија уметност, има многу широк спектар на нив, почнувајќи од многу ефтини цени до "астрономски" цени.

Материјали

 1. Пирограф.  
 2. Дрво. 
 3. Молив и гума за бришење. 
 4. Шкурка.
 5. Влажна крпа.

Proceso

пирограф

Првото нешто што треба да се направи е изшкуркајте ја површината на дрвото за да биде што е можно мазна. Брусење, ние секогаш ќе го правиме тоа во насока на житото, а потоа, ќе ја поминеме влажната крпа за да ги отстраниме остатоците.

После дизајнот ќе го нацртаме со молив дека сакаме да печат на дрво.

пирограф 2

Во овој случај, избрав некои црешови цветови (сакура) и фраза од Мураками („Немам ништо друго освен душа“) да снима со пирографот. 

пирограф 3

ВАЖНО: Додека ја правиме пирографијата, сигурно ќе треба да го смениме врвот во некоја пригода, не заборавајте секогаш да го менувате со помош на пинцета.

До следната самодоверба!

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.