Декоративна голема маргаритка со обоена хартија

убава хартиена маргаритка

Овој занает станува збор за голема маргаритка која е идеална за украсување на секоја просторија во вашиот дом. Многу е едноставно да се направи тоа, па децата се добри кандидати да го сторат тоа под ваш надзор. Ако сакате цвеќе или маргаритки, овој занает несомнено ќе биде добра опција да го направите и да уживате додека го правите дома.

Материјалите се лесни за добивање и не ви требаат многу чекори за да го направите тоа. Децата ќе сакаат да завршат толку убав цвет и ако сакаат, наместо да украсуваат, можат да му го подарат на посебна личност за нив.

Што ти треба за занаетчиството

материјали за правење маргаритка од хартија

 • 1 боја лист ДИНА-4. Ја избравме розовата боја
 • 1 парче жолт картон за центарот на цветот
 • 1 владетел
 • 1 молив
 • 1 гума за бришење
 • 1 поло стап или 1 дрвен стап
 • 1 стап за лепило

Како да се направи големата маргарита

Прво ќе треба да го земете обоениот лист наменет за ливчињата и со правилото да направите доволно линии за да ги имате сите ливчиња подготвени да ги запомните. Пругите можете да ги направите со по 1 см и пол. Откако ќе ги имате сите ливчиња, само треба да ги исечете. Откако ќе се исечете, залепете го ливчето до краевите, така што ќе изгледа како да е во форма на капка, како што можете да видите на сликата.

Кога ги имате сите ливчиња, направете два круга за центарот на цветот со жолт картон. Кога ќе ги имате, исечете ги и потоа залепете ги ливчињата до залепениот крај како што гледате на сликата.

Кога ќе ги залепите сите ливчиња, ставете го украсениот стап на задната страна (можете да го обоите со боја или да го декорирате со касета лента, ние се определивме за втората опција) или стапот за столбот, залепете го стапот од столбот зад цветот на Дејзи .

Кога го имаш, Залепете го другиот жолт круг на задниот дел од маргаритката и стапот ќе биде скриен и вашата совршена маргаритка.

убава хартиена маргаритка

Веќе ја имате совршената маргарита!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.