Декоративна свеќа за Велигден

Декоративна свеќа за Велигден

ви го покажуваме ова vela направени со материјали од прва рака каде што можете да рециклирате картонска цевка. Можете да го направите тоа совршено со деца, бидејќи само се сече, бојадиса и залепува. Уживајте во оригиналноста на тоа како е направен за да можете да го украсите секое катче на клучни датуми како Semana Дедо Мраз, верски прослави или Божиќ. Уживај!

Материјалите што ги користев за свеќата:

 • Мала картонска цевка.
 • Картон во три бои: светло жолта, темно жолта и портокалова.
 • Мало парче картон со златен сјај.
 • Бела акрилна боја.
 • Четка
 • Матрица во форма на ѕвезда.
 • Компас.
 • Пенкало.
 • Правило.
 • Лепак за лепак.
 • Топол силиконски лепак и неговиот пиштол.

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Ја бојадисуваме картонската цевка со бела акрилна боја. Остававме да се исуши. Ако видиме дека треба уште еден слој боја, повторно ќе го довршиме и ќе го оставиме да се исуши.

Декоративна свеќа за Велигден

Втор чекор:

На светложолтиот картон цртаме а Круг од 8 см со помош на компас. На темно жолтиот картон цртаме уште еден круг од Со дијаметар од 6 см. Ги отсекуваме двата круга.

Трет чекор:

Кругот од 6 см го доближуваме до портокаловиот картон и пресметуваме како да цртаме пламен од слободна рака. Го отсекуваме. Ги земаме двата круга и ги удривме со стапчето за лепило. Го земаме пламенот и го лепиме внатре во темно жолтиот круг.

Четврти чекор:

Во преостанатиот картон ќе одиме да исечете неколку ленти Ќе мора да измерат некои Должина 16 см ширина 1,5 см. Сечеме околу 8 ленти кои се наизменично наизменично со боите на картонот што го имаме. Земете ги лентите и свиткајте ги во ролна формираат круг. Го залепуваме на нејзините краеви со капка врел силикон.

Петти чекор:

Со машината за умирање правиме ѕвезда на златен светкав картон. Ние го лепиме на предната страна на цевката. Го земаме картонски кругови а со силиконот ги лепиме околу и во долниот дел од картонската туба. Сега ни останува само да го поставиме автоматско палење свеќа и уживајте во нашиот занает.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.