Декоративна топка со кинеска хартија

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе направиме украсна топка со кинеска хартија. Е совршено за украсување на нашите wallsидови, правење венци или, ако ги правиме мали, за украсување пијалоци како што се коктели. Seeе видите дека е многу лесно да се направи штом го знаете трикот и можете да направите онолку колку што сакате во еден момент.

Дали сакате да видите како можете да ги направите?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата украсна топка со кинеска хартија

 • Кинеска хартија од бојата што ни се допаѓа, или од повеќе бои ако вашата намера е да направите венец.
 • Тијарес
 • Картон
 • Молив
 • Лепак стап
 • Топол силикон

Рацете на занает

 1. Првото нешто што ќе направиме е направи водич или образец да може да прави ваков тип на украсување. За да го направите ова, ние ќе направиме круг на лист хартија и ќе направиме иста големина на круг на картон. Вториот ќе го исечеме и резервираме. Во кругот на фолијата ќе нацртаме различни линии со одвојување од приближно 1,5 см во зависност од големината на кругот. Linesе ги подигнеме и спуштиме овие линии надвор од кругот, за да можеме подоцна да ги видиме линиите без проблем. На паровите ќе им дадеме број 1, а на непарните линии број 2.

 1. Сечеме помеѓу 6 и 8 квадрати кинеска хартија кои се приближно со дијаметар на кругот.
 2. Ние ќе ги залепиме овие квадрати заедно, ставајќи ги на врвот на шаблонот. Ставаме квадрат и нанесуваме лепак следејќи ги 1, па дури и линиите, ставаме уште еден квадрат хартија одозгора, притискаме така што ќе се залепат и ставаме лепак следејќи ги 2 или непарни линии. Processе го повториме овој процес наизменично на линиите за лепење додека не завршиме со квадратите на хартиите.

 1. Ние го земаме картонскиот круг, преклопете го на половина за да го обележиме, се расплетува и лепи на врвот на плоштадите со хартија обидувајќи се да одговара на кругот на шаблонот.

 1. Ние ја исекуваме целата вишок кинеска хартија и го пресекуваме кругот на обележаната половина.

 1. Ние ги залепивме двете половини со нанесување лепак на лицата на кинеската хартија.

 1. Ние ставивме силикон на правиот раб и откако ќе се исуши, се расплетуваме и лепиме од картонскиот дел. Ова е време да поминете низа низ картонските делови пред да ги залепите, да направите обесен украс или венци, можете да поминете и сламка за пијалок или што и да ви падне на ум.

И подготвени!

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.