Декоративен сад за јаже

Здраво на сите! Во денешниот занает ајде да го направиме овој убав сад со жици. Многу е лесно да се направи и изгледа одлично во салата или друг мебел. Одлично е да ставите украсни камчиња, некои бонбони или дури и да ги оставите клучевите.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата чинија за јаже

 • Низата од бојата што ја сакаме, мора да има дебелина од најмалку 7мм.
 • Тијарес
 • Топол силиконски пиштол.

Рацете на занает.

 1. Првиот чекор е оди ликвидација на јажето околу себе, фиксирање со топол силикон, сè додека не се создаде основа што е со големината што сакаме да ја има нашиот сад. Имајте на ум дека тоа ќе биде малку пошироко од основата.

 1. Откако ќе ја имаме основата, ќе ја поместиме основата малку за да создадеме конкавна површина. Оттаму ќе продолжиме со ликвидација на јажето, но подигање на идовите на садот. Goе одиме малку по малку и ќе засилиме некој дел од садот ако е потребно.
 2. Кога ќе ја достигнеме саканата висина, го пресекуваме јажето, оставајќи многу вишок јаже. На тој крај ќе го навиваме јажето околу себе, сè додека тој скоро не се приклучи на садот. Можеме да се обидеме да го навиваме без претходно да го лепиме за да видиме дали треба да го исечеме јажето уште малку.

 1. Откако ќе се стркала тој крај, ќе го пренесеме на долниот дел од садот, формирајќи нога за тоа.. Кога садот и стапалото ќе се спојат, украсот ќе остане на едната страна од садот.

 1. Ние ќе ја залепиме и ногата на основата и јажето што ги спојува стапалото и садот настрана.

 1. Willе провериме дали целото јаже е добро залепено и ќе додадеме уште малку силикон доколку е потребно.

И подготвени! Сега можеме да го искористиме нашиот сад за украсување на нашата куќа.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.