Декоративни картонски букви со жици

Овој занает е многу едноставен и можете да го направите со деца на училишна возраст. Во овој занает, ние ве учиме да направите само една буква со овој метод, но секако, можете да направите повеќе букви за да завршите, на пример, име на момче или девојче или збор што го сметате за убав или интересен.

Откако ќе ги направите буквите, тие се користат како подароци или за украсување на вашиот дом. Можете да ги ставите на wallид, врата или да декорирате со нив, како сакате. Можете исто така да изберете големината да биде поголема или помала во зависност од вашите потреби.

Материјали што ви требаат за да го направите занаетот

 • 1 картон со големина да изберете
 • Обоени жици (по избор)
 • Цело
 • Тијарес
 • 1 пенкало за обележување

Како се прави занаетчиството

Прво ќе треба да нацртате на картонот буквата или буквите што сакате да ги декорирате со жиците во боја. Нацртајте ги според големината што ве интересира или во зависност од големината на картонот што треба да ги направите вашите украсни букви. Откако ќе ги нацртате линиите, исечете ги со ножици кои добро го сечат картонот.

Откако ќе ја достигнете оваа точка, ќе треба само да ги изберете жиците и бојата што сакате да можете да ги декорирате буквите. Исечете ја соодветната големина на жицата и кога ќе започнете, ставете малку лента на неа пред да започнете да ја завиткате низата околу буквата. Кога и да е потребно, пресечете го јажето и продолжете со друга боја ако сакате. Ако претпочитате, можете да направите сè со иста јаже и иста боја.

Откако ќе завршите со ликвидација на низата околу буквата, Треба само да го навлечете преостанатото крајно јаже помеѓу спакуваното јаже или да додадете малку про ofирна лента, така што ќе остане безбедно. Сега ќе ги имате готовите украсни букви што сите ќе ги обожавате!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.