Ева гумени пеперутки

украсни ева гумени пеперутки

Здраво на сите. Започнуваме нов месец и тука ја обновуваме декорацијата, во овој случај со некои оригинални гумени пеперутки ева што ќе научиме да правиме во оваа самодоверба

На овој пост сакам да ви покажам проект што го подготвував со месеци и кој сум многу возбуден да го реализирам.

Декоративни пеперутки изработени од ева гума за украсете wallид во соба за девојчиња. Во овој пост ви покажувам многу забавно и многу убаво чекор по чекор да направите.

Материјали за правење пеперутки од гума ева

  • Избрана гума од ева.
  • Ножици, молив, маркер.
  • Картон и фолија.
  • Двојна лента за прицврстување или лепак за wallид.
Поврзана статија:
Како да направите пеперутки од филц

Постапка за правење пеперутки од гума ева

Првото нешто што треба да го направиме е да го најдеме цртежот кој најмногу ни се допаѓа и да направиме картонска калап. Избрав пеперутка и направив неколку различни големини.

Откако ќе го подготвиме и исечеме калапот на декоративните пеперутки, следното е да го пренесеме цртежот на ева гумата. Во мојот случај, избрав ева гума од различни текстури и бои, користев кадифена, текстура, сјајна и мазна нормална гума од ева. Користев неколку бои бидејќи сакав така, но тоа е по вкус на секоја и според работата што сакате да ја завршите.

Јас имам исечено вкупно 15 листови гума ева за да ги направам овие украсни пеперутки, но како што реков и претходно, количината зависи од работата што сакаме да ја завршиме.

Кога ќе ги исечеме сите украсни пеперутки, следува да ги поставиме на theидот или на местото што сакаме да го украсиме. Во мојот случај тоа беше aид и она што го користев за лепење на нив беше лента за двојно прицврстување и за поголемите, контакт цемент за идот.

Поврзана статија:
Пеперутка со ролни за тоалетна хартија

Во мојот случај, јас ги ставав украсните пеперутки во растечка големина, тоа е најмалата прва и последната најголема. Користев и украсни пеперутки за да ставам некои места како што се вратите на плакарот или прозорците за да ја усогласам целосната декорација на собата.

Wallидот остана како што можете да видите на сликите во последната галерија со слики.

Овој проект не е многу комплициран и можеме да го сториме тоа за еден ден доколку го предложиме, иако јас го разгледав тоа мирно и го направив со доволно време.

Се надевам дека ви се допаѓа туторијалот и дека ве инспирира да направите свои украсни пеперутки од гума ева. Дали сакате повеќе занаети? Не пропуштајте ги овие цвеќиња од гума ева толку убава и лесна за правење.

Остави ми ги твоите коментари!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.