Декоративни пинцети

Декоративни пинцети

Сега имате можност да купите многу оригинални предмети за вашите занаети во многу чаршиски продавници. Ова е случај со овие дрвени штипки за облека што имаат различен изглед од вообичаените, тие се пошироки и се изработени со поубав дизајн. За да ги направиме повеќе iousубопитни, ги украсивме со мали помпони и ја искористивме нашата креативност да правиме уметнички цртежи рачно со помош на обележувачи и повеќе акрилна боја. Доколку немате можност да најдете ваков вид пинцети, секогаш можете да ги користите дрвените пинцети за цел живот.

Материјалите што ги користев се:

 • дрвени штипки за облека
 • акрилна боја во боја (црна, бела, црвена, сребрена)
 • црвено-црн маркер
 • три мали помпони во црно и една во бела боја
 • голема бела помпон
 • врв
 • густа четка и фина четка
 • молив
 • силиконски лепак

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Ние ги обојуваме дрвените штипки за облека со акрилна боја. Едниот е обоен во бело, друг во црно, друг во сиво, а другиот во сребро. Оставете го добро да се исуши за да продолжите со украсување.

Декоративни пинцети

Втор чекор:

Избираме стегач за бела боја и насликаме со помош на четка и црна боја зборот ЗДРАВО. На едната страна од клипот лепиме три црни помпони.

Декоративни пинцети

Трет чекор:

Избираме дебеломер што сме го обоиле во сребро и цртаме со црвен маркер три срца на врвот. Долниот дел од стегачот е обоен во црвена боја. Кога бојата се суши насликаме во црвениот дел неколку попречни линии бело со помош на фина четка.

Четврти чекор:

Исто така, ќе го украсиме црниот клип. Во долниот дел на стегачот ќе нацртаме некои бели вкрстени линии. Прво ќе ги нацртаме со молив за да нè упати да го сториме тоа подоцна со бојата. За да ги насликаме линиите, или ќе користиме типекс и ќе тестираме како изгледа, или ако сакате, можеме да користиме бела акрилна боја и да ги нацртаме со помош на фина четка.

Декоративни пинцети

Петти чекор:

Ставаме и лепиме мала бела помпон во една од пинцетите што ги сликаме со срца. Другата голема бела помпон Itе го залепиме во долниот дел од црниот стегач.

Декоративни пинцети

Чекор шест:

Сега треба да украсиме само една од стегите. На ќе насликаме неколку оригинални цртежи Со нашиот црн маркер, можеме да го видиме на фотографиите или следејќи го видеото што го направивме. Останува само да се користат клиповите за да се чуваат фотографии, фактури, хартии или затворени торби.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.