Како да направите украсни чинии од полимерна глина

туторијали за чинии

Во ова туториал Јас ве учам да создавате украсни чинии изработени од полимерна глина на многу лесен начин. Одлично изгледаат на секоја маса, комода или мебел за да остават клучеви, накит, пари ...

Материјали

Да се ​​создаде украсни садови од глина ќе ви треба следново материјали:

 • Полимерна глина
 • Сад што служи како калап
 • Ролер
 • Долги стапчиња за јадење
 • Хидратантна крема
 • Акрилна боја
 • Четка
 • Тијарес
 • Лак од керамички финиш

Чекор по чекор

Да се ​​создаде украсни садови од глина започнете со избирање на colores што сакате да ги комбинирате, иако може да ги направите и во една боја ако сакате.

Во мојот случај, јас создадов две чинии со комбинирање различни нијанси од глина. Во една имам користено две нијанси на портокалова, црвена, жолта и воена зелена боја.

сад топли бои

Во другиот сад користев бела, розова, светло сина и виолетова боја.

чаша со ладни бои

La глина Тоа што го користите може да се суши на воздух и да се пече, единствената разлика е во тоа што при печењето мора да ги следите упатствата на производителот за да го зацврстите во рерна.

Во следното видео-упатство Јас те оставам чекор по чекор и сите детали за да можете сами да ги направите садовите и каде ќе знаете за каква функција има секое од чинијата материјали кои претходно ги набројав.

Како што можете да видите, воопшто не е тешко, но ајде да го разгледаме во мало резиме процес на елаборација така што сè е многу јасно и не заборавате ниту еден чекор:

 1. Подгответе ја работната маса и алатките со примена на малку навлажнувачки крем на површината и на ролерот.
 2. Исечете ја глината на парчиња и ставете ги заедно комбинација како што најмногу сакаш.
 3. Скршете ја глината добро со ролери, и малку измешајте ги боите.
 4. Месете повторно со водичите на долги стапчиња за јадење така што нема подебели делови од другите.

топли бои

 1. Нанесете малку хидратантна крема во внатрешноста на чинија за да бидете сигурни дека глината ќе излезе добро потоа.
 2. Ставете го листот од глина што само го замесивте чинија, и наместете го добро со прстите избегнувајќи воздушни џебови.

чинии

 1. Почекајте глината да се стврдне или да ја испечете, во зависност од видот на глината што сте ја одбрале.
 2. Кога е тешко можете да го извадите од садот и отсечени работ како што сакате.
 3. Аплицирај акрилна боја на работ на садот. Металните бои изгледаат многу добро затоа што се контрастни со глината.

pintar

 1. Кога бојата се исуши, нанесете а лак од керамика така што садот изгледа како порцелан.

лак

И кога лакот ќе се исуши, ќе имате подготвени чинии за украсување и чување на мали предмети.

украсен сад украсни чинии


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.