3 идеи за правење украсни топчиња

3 идеи

Во ова туториал Ви донесувам три идеи со кои можете сами да креирате украсни топчиња. Тие се многу модерни да се ставаат во сад, на ниска маса или трпезариска маса. Исто така, бидејќи ви давам неколку идеи, можете да изберете стил кој најдобро ви одговара.

ТОПКА 1: Топка од наут

Материјали

 • Топче од стиропор
 • Наут
 • Силиконски пиштол
 • Акрилна боја
 • Четка

Чекор по чекор

За да создадете топче од леблебија, едноставно покријте ја топчето полистирен со наут, лепејќи ги со врелиот силикон.

топчиња од наут

Потоа насликајте ја во боја што најмногу ви се допаѓа. Јас го направив тоа во бакарен тон. Добро ги погодува дупките, така што ништо не се гледа на целта на топката од стиропор. За да донесете повеќе светли и различни тонови, можете да му дадете допири во боја со сунѓер. Во мојот случај, го направив тоа со златен тон, малку полесен од бакарот од првиот слој.

насликана топка од наут

ТОПКА 2: Топче школки

Материјали

 • Топче од стиропор
 • Школки и конци
 • Силиконски пиштол

Чекор по чекор

Ова е најлесно затоа што школките треба да ги лепите само со силиконски спреј на топчето полистирен. Бидете внимателни да не ги затегнувате премногу бидејќи некои лушпи се кршливи и лесно се кршат. Од друга страна, ве советувам дека ако користите и школки и школки за украсување на топката, залепете школка и опкружете ја со школки, тоа ќе биде многу подобро.

топчиња школки

ТОПКА 3: Мозаична топка

Материјали

 • Топче од стиропор
 • Списанија
 • Тијарес
 • Бел лепак
 • Четка

Чекор по чекор

За оваа топка ќе направиме имитација на мозаик со исечоци на списанија. Прво исечете ги на мали парчиња и одделете ги по боја. Потоа ставете бел лепак со четка на топчето полистирен и потоа залепете ги парчињата списание што само што ги исечете.

мозаик со топка

Кога ќе ги залепите парчињата од магацинот, а белиот лепак е сув, нанесете уште еден слој бел лепак по целата површина на топчето за добро да ги запечатите парчињата од магацинот и да ги заштитите.

опашка од мозаична топка

И ова е резултат на сите топки.

украсни топчиња

Дали сакате да го видите подетално? Па, за тоа го создадов ова видео-упатство каде што можете да го набудувате процес на елаборација од секоја од топчињата и видете како се.

сад за украсни топчиња топчиња во сад


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.