Декоративни чаши за централно место за новогодишна и новогодишна ноќ

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме како да ги направите овие украсни чаши за центарот на масата. Можеме да го користиме за денови на состаноци како што се новогодишната ноќ или новогодишната ноќ. Добрата работа е што штом ќе поминат овие денови, можеме да го отповикаме центарот и повторно да ги користиме чашите.

Дали сакате да знаете како можеме да го направиме тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ги направиме нашите централни чаши

 • Кристални чаши. Можете да ги користите оние што ги имате дома. Во зависност од тоа колку се големи, ќе имаат еден или друг ефект, но декорацијата ќе биде слична.
 • Стрингови или нишки.
 • Свеќи. Можеме да користиме големи или мали свеќи. Добра опција е да користите свеќи кои работат на батерии за да избегнете несреќи за време на вечерата.
 • Памуци, камења, лисја, ананас ... по наш избор.

Рацете на занает

Можете да видите како да го направите овој занает чекор по чекор на следното видео:

 1. Првото нешто е да се избрише исчистете ги сите траги што може да останат на чашите, бидејќи подоцна ќе видите траги или траги од лошо исушени капки.
 2. Имаме две опции, ставете ги чашите нормално или ставете ги наопаку. Ќе ви ги покажеме двете опции за да можете да изберете.
 3. Во случај на нормална чаша, Ќе ја наполниме со камења, лисја, шишарки... внатрешноста на чашата и одозгора ќе ја имаме свеќата што ја избравме.. Во средината на чашата ќе врземе лак. Оваа јамка може да биде со јаже или со лента од ткаенина.
 4. Ако одлучиме да ја ставиме чашата наопаку, мора да ја имаме чашата веќе на местото каде што ќе ја оставиме. Тоа мора да го имаме на ум оваа чаша нема да може да се движи бидејќи ќе се расклопува. Внатре во чашата ќе ставиме камења и борови, затворајќи ги со чашата како кристално ѕвоно. Во рачката на стаклото ќе навиваме јаже до основата или ќе направиме јамка. Во пропусницата ќе ја имаме избраната свеќа која ќе ја украсиме со повеќе јаже или јамка (во зависност од тоа што сме ставиле на рачката).

И подготвени! веќе ги имаме подготвени нашите украсени чаши.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.