Како да направите украсна новогодишна елка со стапови и картон

новогодишна елка

Во ова туториал Youе ве научам како да направите А. украсно новогодишно дрво многу економичен и модерен. Вие едноставно треба да заштедите А. картонска цевка како оној што доаѓа со алуминиумска фолија и земи дрвени стапчиња. Ајде да видиме како е направено.

Материјали

Да го сториме украсно новогодишно дрво ќе ви треба следново материјали:

материјали

 • Штица од дрво
 • Картонска цевка
 • Дрвени стапови
 • Секач или скалпел
 • Молив
 • Бел лепак за дрво
 • Акрилна боја
 • Четки
 • Мали карпи
 • Правило

Чекор по чекор

Да го сториме украсно новогодишно дрво мора да започнете со обележување во дрвена основа каде е центарот на правоаголникот, бидејќи таму ќе оди стеблото на дрвото, што во овој случај ќе биде картонска цевка.

означете

Нанесете лепак од бело дрво на работ на картонската цевка и залепете го на центарот што штотуку го обележавте. Добро притиснете за да се залепи правилно и да не се откинува.

паста цевка

Внесете мал камења во внатрешноста на цевката, ова ќе направи дрвото да добие тежина и да не се тресе или паѓа.

камења

Следно, измерете со линијар каде сакате да одат гранките на дрвото, во овој случај тоа ќе бидат дрвените стапчиња.

марки стапчиња

Направете дупка со а секач или скалпел каде сте ги направиле ознаките и ако сметате дека е потребно внесете a молив преку врвот за да добиете позаоблена дупка.

направи дупка

дупка со дупка

Сега можете да го внесете дрвени стапови низ дупките. Ако сакате нешто подолго од друг, пресечете ги со пила. Така што тие изгледаат добро, се применува Бел лепак во и околу дупката и оставете го целосно да се исуши.

Árbol

Кога ќе се исуши белиот лепак, можете насликајте го дрвото. Јас користев А. Божиќна зелена боја за трупот и гранките и за основата нанесов металик боја Дорадо.

pintar

основа за боја

И ова е резултат.

зелено дрво

Да, знам дека изгледа многу сиромашно и празно, но како и сè Новогодишна елка вреди за нејзината сол, мора да има украси. Погледнете како изгледа сега.

новогодишна елка


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.