Ние ја украсуваме нашата хартија за завиткување

ХАРТИЈА

Во занаетот денес ние ја произведуваме нашата хартија за завиткување, на многу забавен начин, ако се обидете да го направите тоа со децата, тие сигурно ќе го сакаат тоа.

За ова ни треба производ кој ако има мажи дома ќе го имаме сигурно, дали сакате да знаете што е тоа? Веднаш ќе ти кажам! ...

Материјали:

 • Пена за бричење. (Ова е производот за кој ви кажував).
 • Пластична кеса.
 • Фолија.
 • Акрилна боја.
 • Брои капки.
 • Дрвена лажица.
 • Фолиос 120 гр2.
 • Шпатула.
 • Влажни марамчиња.

Процес:

ПРОЦЕС НА ХАРТИЈА

 1. Ставивме хартиена кеса на масата, ова е само за да ја заштитиме масата. За ова шириме парче алуминиумска фолија и ние го нанесуваме нашиот таен производ, тоа е пената за бричење.
 2. Ние ја шириме пената со помош на лажица, сè додека не покрие површина еднаква на онаа на листот.
 3. Ние го мешаме акрилна боја со вода и со помош на бројачот за капење одиме ставајќи ги боите што ги сакаме, нанесување на капки низ пената. (Акрилната боја може да се замени за боење храна).
 4. Со лажица правиме цртежи во оваа мешавина.
 5. Време е да ставете ја фолијата врз смесата што само го направивме.
 6. Го отстрануваме фолија внимателно кревајќи го.
 7. Ние ја отстрануваме пенатадо она што останало на фолија со шпатула.
 8. Со влажно бришење отстранете ја остатокот од пената.

ХАРТИЈА 1

Можеме само да оставиме да се исуши и ќе ја добиеме нашата хартија украсена со прекрасна мермерна шема, која ќе се смени во согласност со мешавината на бои што ќе ја ставиме на неа. И ако сакаме поголема хартија, треба само да ја смениме големината на нашата бела хартија и да ја зголемиме мешавината во површината.

ХАРТИЈА 2

Како што можете да видите, тоа е многу забавен занает што можеме да го направиме со најмалите во куќата, дека покрај забавата, ќе добиеме многу убава украсена хартија за нашите подароци.

Се надевам дека ќе пробате и дека ве инспирирало. Се гледаме на следната идеја!.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.