Орнамент од снегулка за новогодишна елка

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе направиме а украс за снегулка за новогодишна елка, направени со тапи.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме украсот за снегулката за елката

 • Плута
 • Јаже
 • Секач
 • Пиштол за топол лепак со светкав силикон
 • Сода бикарбона или бела сол

Рацете на занает

Можете да видите како да го направите овој занает на следното видео:

 • Ние ги чистиме тапите оставајќи ги во врела вода околу десет минути и оставете ги да се исушат. Овој чекор е опционален, освен ако не се многу обоени.
 • Ние ги исекуваме тапите да одговорат на нив прилично добро, сè додека не добијат осумнаесет парчиња плута.
 • Ние ги редиме парчињата со нивно составување почнувајќи од центарот на снегулката, а потоа и на краевите. Кога ја имаме снегулката со формата што ја сакаме, почнуваме да ја лепиме. Пожелно е да ги залепите парчињата два по две и да продолжите со лепење на тие парчиња парчиња додека фигурата на снегулката не биде добро залепена.
 • Ние исечеме парче јаже, го преклопуваме на половина и Ние го лепиме со топол силикон на еден од краевите за да може да виси нашиот украс за дрво. Чекаме да се исуши.
 • Да украсиме и да му дадеме повеќе Божиќен шмек на нашиот украс, Oneе ја покриеме едната страна од украсот со врел силикон и посипете сода бикарбона или бела сол за да создадеме снежен ефект. Ефектот на врелиот силикон можеме едноставно да го оставиме со сјај ако претпочитаме. Можеме да ставиме и повеќе топол силикон ако сакаме некоја област да свети повеќе.
 • Кога ќе завршиме со лице ние го повторуваме процесот со другиот додека не го завршиме нашиот украс.

И подготвени! Можеме да го направиме овој занает со најмалите и да го вметнеме готовиот украс на елката.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает овој Божиќ.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.