Украс на дрво со тапи

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе направиме убаво дрво врвот со тапи. Совршено е да се прави со деца и да се украсува елата, како и рециклирање.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме нашиот украс за дрво

 • Плута
 • Парче јаже
 • Секач
 • Пиштол за топол лепак
 • Зелен маркер или друга форма на украсување како сјај, зелени конфети.

Рацете на занает

 1. Првиот чекор е исчистете ги тапи ако е потребно. За ова, ќе ги ставиме во врела вода околу 10 минути. Овој чекор е опционален.
 2. Земаме неколку тапи и одиме исечете осум парчиња на не многу дебели заоблени делови (околу приближно половина сантиметар).

 1. Ние сечеме една од тапите на половина. Ние земаме една од половините и ја зачуваме другата за друг занает. На половина го пресекуваме на половина, но вертикално како што може да се види на следната фотографија.

 1. Ние ги редиме тапите така што тие формираат дрво и кога ќе ја имаме посакуваната форма лепиме со топол силикон и чекаме момент да биде добро залепен.

 1. Ние украсуваме една од страните користејќи зелен маркер, темпера, лепење сјај или лепење конфети, што и да имате дома. Ефектот од плута можете едноставно да го оставите како украс.
 2. Ние исечеме парче јаже, преклопете го на половина и залепете го на задниот дел од фигурината за да може да се обеси подоцна на елката.

 1. Ако сакате, можете да ја декорирате и задната страна на украсот, па дури и да ставите залепени топчиња во боја за да му дадете повеќе божиќен допир на украсот.

И подготвени! Сега можеме да го украсиме нашето дрво со едноставна фигура во форма на новогодишна елка.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает оваа празнична сезона.

Повеќе занаети направени со тапи, можете да најдете на следниве врски:

Орнамент во форма на снегулка.

Пловечки брод направен од тапи.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.