Декорација на моливи за правење со деца #yomequedoencasa

Здраво на сите! Во занаетот одам, ќе видиме како украсете моливи или слики од дрво. Многу е едноставно да се направи и можеме да потрошиме многу забавно малку време млади и стари.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за украсување на пенкалата

 • Пенкала, бои или што и да сакаме да украсиме.
 • Волна, масно предиво, за правење помпони
 • Вилушка
 • Тијарес
 • Лепак

Рацете на занает

 1. Првото нешто на што ќе се обидеме направете толку помпони колку пенкала што сакаме да ги украсиме. За да ги направиме овие помпони, ќе ја следиме техниката на мини помпони направени со вилушка. Направете секоја помпон во различни бои за да создадете различни украси. Можете да видите како да ги направите на следниот линк: Ние правиме мини помпони со помош на вилушка

 1. Ставаме лепак на врвот на крајот на пенкалото и ние ја лепиме помпоната со ленти за јазли надолу.

 1. Нанесуваме малку повеќе лепак на горниот дел од пенкалото и ние ги тркаламе помпонските ленти во горниот дел, што е можно потесно.

 1. Ајде сега покријте една третина од моливот со врвка или врвка, осигурувајќи се дека добро се лепи и добро го држи. Можете да ставите иста боја на помпон или друга, по ваш вкус. Друга опција е да го ставите јажето цврсто на крајот од моливот и додека напредувате, повеќе отворајте ги свиоците за да има еден вид спирала наместо серпентина.

 1. Остатокот од моливот може да биде обоен со темпера.
 2. Ако сакаме да украсиме неколку обоени моливи, можеме да ги ставиме помпоните во боја слична на онаа на моливотТака, оставајќи ги во чаша со молив, полесно ќе ја избереме саканата боја. Покрај тоа, тие се многу оригинални во чашата.

И подготвени! Веќе имаме украсени пенкала или слики, сега треба да ги искористиме само за да направиме цртеж, да украсиме мандали или што и да ни текне.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает. И запомнете ја #yomequedoencasa.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.