Како да направите црна мачка фигура за Ноќта на вештерките

За децата, овие денови што се приближуваат се полни со мистерија ... и ако сакаат да прават занаети, совршени се за да ги направат, бидејќи темата се позајмува на неа. Денес дојдов со предлог за најмалите кои ќе ги забавуваат некое време: да видиме како да направите црна мачка фигура за Ноќта на вештерките, забавно е да се направи и вежба затоа што тогаш можете да го користите за украсување или играње со него.

Материјали за да се направи црна мачка фигура:

 • Две картонски цевки.
 • Ножици
 • Црна боја.
 • Црно-бел картон.
 • Чувствувани пенкала.
 • Лепак

Процес:

 • Наведнете една од цевките на едниот крај: за ова само треба да притиснете и да формирате половина крива.
 • Направете го истото со спротивната страна. (Погледнете како изгледа на сликата).

 • Со ножици исечете ги аглите што се формирани.
 • Сега лепете ги двете цевки, формирајќи Т. Притиснете додека не се исуши лепилото и тие не се прицврстат, како што можете да видите на сликата. (Со помош на возрасно лице можете да користите и силиконски пиштол, ќе се одржи претходно).

 • Време е да го обоиме црно. Со темпера или акрилна боја. (Трик за да избегнете многу да ги обоите рацете е да ја држите цевката внатре со вметнување два прста низ краевите и да ја смените дупката за да не се насликате сами).
 • За опашката: Исечете правоаголник од околу осум инчи за два во црниот картон и превртете се на едниот крај, а на другиот крај направете преклоп што ќе биде оној што е прикачен на цевката. (Погледнете ја сликата, ќе ја разберете подобро).

 • За ушите само треба да се исечете дијагонално двата краја и преклопете се.
 • Сега направете ги очите и носот: исечете две празни форми и насликајте со пенкала за да изгледаат како очи. За носот можете да го обоите во розова боја.

 • Залепете ги овие форми на главата на мачката, ќе видите дека оживува.
 • Треба да ги нацртате само нозете и мустаќите, направете го тоа со бел или сив маркер.

Се надевам дека ви се допадна и примени го во пракса и ако е така ќе бидам воодушевен


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.