Внесувач на птици

 

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе направиме многу едноставен фидер за птици што ќе можеме да го обесиме на дрво во нашата градина, на нашиот балкон, некој прозорец, итн.

Јас исто така предлагам направете го овој занает за мајка и дете како различен подарок за денот на мајката: поминете некое време правејќи занает и потоа набудувајте како птиците доаѓаат да јадат.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе треба да ги направиме нашите фидер за птици

 • Чиста и сува картонска млеко или сличен производ.
 • Уличен стап или можете да користите стапчиња за јадење или нешто слично, по можност направено од дрво.
 • Ножици и секач.
 • Јаже
 • Храна: семе, трошки од леб итн.

Рацете на занает

 1. Откако ќе го имаме нашиот картон чист и сув, ние ќе го искористиме секачот и / или ножиците за да направиме два отвора на двете страни. Haveе имаме нешто слично на следново:

 1. Така што птиците можат полесно да седат да ставиме стапче или стапчиња за јадење. За да го направите ова, ќе направиме две дупки веднаш под претходните отвори, 1 см оддалечени од работ повеќе или помалку. Важно е дупката да биде што е можно поцврста, така што стапот не се тресе премногу и може да падне.

 1. Со јаже ќе направиме две рачки. Ние ги врзуваме краевите на долго парче јаже за да го затвориме и да го поминеме ова низ делот за отворање. За да го поправам подобро, можеме да направиме две резови во картонот каде да го ставиме јажето и да добиеме подобар стисок. Осигурете се дека јазолот е многу силен за да не се откаже лесно.

И подготвени! Треба да ја ставиме храната што ја имаме и да ја обесиме за да забележиме како птиците одат до фидер.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает, заедно да уживате во ова искуство, мајки и деца.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.