Како да направите мачка од Фимо или полимерна глина

фимо мачка

Ако сакате мачки, ако сакате да подарите некому фигура на мачка или само сакате да научите како да моделирате некое од овие животни со Фимо или полимерна глина со многу смешен изглед, тогаш останете и гледајте го ова упатство затоа што тука јас објасни Чекор по чекор.

Материјали

За да ја направите мачката од фимо или полимерна глина, очигледно ќе ви треба ваков тип на глина, но тоа можете да го направите и со оној што бара печење и со оној што бара сушење на воздухот.

Што се однесува до боите, тоа е веќе ваш избор. Сакав да биде малку оригинално и забавно, и го направив тоа во сина и виолетова нијанса. Друга опција е да се направи монохроматски и да се наслика подоцна со акрилна боја.

Чекор по чекор

Започнете со главата, што е онаа со најмногу делови.

Ова е кружно, затоа креирајте топка и потоа израмнете ја многу малку со дланката на вашата рака. глава мачка

За очи ви требаат две бели топчиња. Истегнете ги малку и израмнете ги. Ставете ги заедно од едната страна. мачкини очи

Залепете ги на лицето што штотуку го направивте.

мачкини очи

Ставете ги зениците со две мали топчиња во црно.

ученици на мачки

За да ја создадете муцката, истегнете топка од бојата што ја сакате овој дел и направете мала ознака со ножот во центарот. Залепете го под очите стискајќи го со дланка за малку да израмни. муцка мачка

Еден од најважните детали при создавање мачка се мустаќите. Направете неколку дупки со шил од двете страни на муцката за подоцна да ги залепите мустаќите подобро. Развлечете онолку парчиња глина колку што сакате мустаќи од мачката и ставете ги во дупките на муцката. bigoes мачка

За да го направите носот, едноставно истегнете топка малку и залепете ја пред очите на муцката.   носот на мачката

Засега тоа ќе изгледа повеќе како печат отколку од мачка, но почекајте додека не ги ставите ушите на неа. За да го направите ова, земете две топчиња и превртете ги на едната страна, на овој начин само тој дел ќе се изостри и ќе создаде пад. Израмнете го доста. уши мачки

Ставете друга боја внатре во увото, па сторете го истото со уште две парчиња, но помали. уши за мачки 2

Лепак една капка на друга.

уши мачки

Залепете ги ушите на главата на најширокиот дел од капките, така што советите ќе бидат свртени нагоре.

лице мачка

Сега кога главата е готова, ајде да одиме по телото.

Од топка мора да создадете форма на кикирики, а тоа се прави со тркалање само на центарот на топката со прст. Ова ќе биде повеќе растегнато и потоне во центарот.

тело на мачка

Удри по телото до главата.

мачка со тело

За да ја направите опашката, мора доста да ја истегнете топката. опашка мачка

За украсување со ленти, креирајте линии на ист начин со помали парчиња. Израмнете ги и опкружете ја опашката со нив. опашка на мачката

За лепење на опашката, направете дупка во телото со шил и прицврстете ја. мачка со опашка

На крај, креирајте ги нозете.

Завртете четири топки од едната страна за да создадете капки како оние што ги правевте со ушите. Обележете ги копитите со нож. стапала за мачки

Лепете ги напред и назад. шепи на мачки

И ќе ја завршиш твојата смешна мачка.

глинена мачка     фимо мачка


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.