FIMO PENGUIN ИЛИ ПОЛИМЕРИЧЕН ПОЛИМЕН ЧЕКОР ПО ЧЕКОР

Во ова туториал можете да научите да создавате забава Фимо пингвин или полимерна глина. Лесно е и можете да го направите со деца благодарение на чекор по чекор дека ќе те оставам следно.

Материјали

За да направите пингвин, ќе ви требаат основни глинени алатки како нож и шил. Исто така, треба да ги имате следните бои од глина:

  • Бланко
  • Црвена
  • Црна
  • Amarillo

Чекор по чекор

Тело

Да го сториме тело пингвинот зема А. топката црно по едно и превртете го на едната страна, создавајќи a јајце. Ако притиснете малку повеќе во центарот на јајцето, може да го потонете малку.

Оставете ја формата исправена, најгуста страна надолу и израмнете ја основата малку потчукнувајќи ја на масата за да може да стои исправено.

Создадете овална тркалање напред и назад со парче обоена глина бланко, и израмнете го добро со дланката на вашата рака. Залепете го на дното на телото на пингвинот.

За Cabeza пресече а топката на боја бланко. Притискајќи со ножот, означете процеп на работ и залепете ја таа форма на главата на пингвинот, оставајќи ја обележаната линија нагоре.

Да се ​​направи рацете создаде две капки на боја црна. Капките се прават со тркалање на топка од едната страна, така само еден дел ќе се изостри, оставајќи го другиот заоблен. Смачкајте ги капките и лепете ги на страните на пингвинот со заоблениот дел од капката, оставајќи го клунот малку подигнат.

Да го сториме тоа шамија создаде обоена линија црвена, израмнете го и залепете го околу вратот.

Со ножот можете да ги обележите рабниците на крајот од шалот и некои линии во различни делови за да создадете повеќе детали.

Cara

Да го сториме пико измешајте парче глина жолто со многу малку од црвена да се создаде бојата портокалова. Направете со таа мешавина а капка и малку израмнете го. Залепете го на лицето на пингвинот.

За очи Направете две дупки со шилот каде што сакате да ги поставите. Држете се во тие дупки две топки негара.

Ако сакате да симулирате брилијантно на очите може да погодиш двајца топки многу помала боја бланко.

 

Ремикс парче жолта со малку црвена да се создаде портокалова на Пити. Создадете со таа мешавина две капки, и малку израмнете ги.

Со нож, притиснете го заоблениот раб на капките создавајќи две вдлабнатини.

Залепете ги стапалата под пингвинот, на страните и со едното, малку подигнато и свиткано стапало.

La Кола е капка на боја црна. Лепете го зад пингвинот на заоблениот дел од падот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.