Како да направите приврзок Фимо или глина и жица

виси жица

Во ова туториал Јас ве учам како да креирате другар од Фимо o глина со спирала. Најдоброто нешто е што можете да изберете бои на глина и на тој начин да направите многу и тотално персонализирани.

Материјали

Да го сториме другар ќе ви требаат следниве материјали:

 • Фимо или полимерна глина: кој било тип работи за вас. Изберете две бои за да одговарате.

colores

 • Wireица: Користев зелена жица, имате многу бои за да можете да ја комбинирате со глината.
 • Клешти

жица

 • Cица
 • Нож од глина
 • Тијарес
 • Висечка кука
 • Прстен

Чекор по чекор

Да се ​​изврши фимо приврзок првото нешто што ќе ви треба е да го подготвите глина.

 1. Измешајте ги боите што сте ги избрале, но не целосно, оставете ги бета-верзиите на двете бои.
 2. Потоа превртете ја смесата во топче и израмнете ја со дланката.

центар

 1. Подгответе ја вашата жица.
 2. Со помош на клешти, свиткајте го за да формирате спирала.
 3. Отсечете ја вишокот жица.

спирала

 1. Поставете го жичениот калем над зарамнетата топка од глина што ја направивте на почетокот.
 2. Стиснете така жицата да влезе добро во глината.
 3. Исечете го вишокот со нож.

pegar

 1. Мора да имате кука за да започнете со монтирање на вашиот приврзок.
 2. Пикнете го во глината каде што завршува жицата.

кука

 1. Е ви треба и прстен за подоцна да можете да го закачите јажето на приврзокот.
 2. Прицврстете го прстенот на јадицата што штотуку ја пикнавте во глината.

прстен

 1. Исечете парче кабел или јаже малку поголемо отколку што сакате вашиот приврзок, бидејќи врзувањето ќе ја скрати неговата големина.
 2. Поминете го кабелот низ прстенот што штотуку го споивте.

кабел

Кога глината е сува, можете да ја користите вашата нова фимо приврзок, целосно персонализиран и направен од самите себе. И ова би било резултат.

фимо приврзок приврзок од глина

Запомнете дека ако користите а полимерна глина од печење Мора да го испечете откако ќе ја прободете куката затоа што ако го направите пред тоа нема да можете да го вметнете кога глината е тврда.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.