ФРИДА КАХЛО со полимерна глина или паста за моделирање - ЧЕКОР ОД ЧЕКОР

Во ова туториал Јас ти го покажувам чекор по чекор за да можете да го моделирате лицето на Фрида Кало со полимерна глина или кој било друг паста за моделирање. Willе видите дека е лесно и можете да го користите за приврзок за клучеви, брош, приврзок, украсете рамка, обележувач ...

Материјали

Да се ​​направи да Фрида Кало ќе ви треба секаков вид на паста за моделирање. Користев флексибилно тесто, но можете да користите се што ви се допаѓа најдобро. Needе ви треба следново colores:

 • Бела и портокалова (ако немате боја на месо)
 • Црна
 • Виолетова
 • Зелени
 • Amarillo
 • Црвена

Неколку алатки како еден начин закривен да се обележи устата и а нож со нож да се направи дупка и да се намали.

И за крај, ти треба приврзок за клучеви ако сакате да го додадете, или кое било друго дополнување каде што сакате да го ставите лицето на Фрида Кало.

Чекор по чекор

Во следното видео-упатство Јас ти го покажувам чекор по чекор во детали за да можете да го моделирате лицето на Фрида Кало лесен начин.

Дури и niños Тие можат да ги следат чекорите во оваа слика, за да можеме да ја искористиме можноста да ги научиме на забавен начин за кого станува збор Фрида Кало.

За да не заборавите ништо и да можете лесно, ќе разгледаме накратко што треба да направите:

La лице фрида ќе биде една топката смачкана со дланка. На него се означува уста и носот, и нацртај го очи и cejas толку карактеристично за Фрида Кало.

За пело истегнете ја црната боја и создадете неколку тенки ленти со неа. Овие ленти мора да се залепат на врвот на главата, на таков начин што тие се дијагонално и се сечат во највисокиот дел. За косата, ние ќе направиме цвеќиња дека Фрида Кало секогаш го носеше на главата. Цветовите се направени со создавање на линија тенки и дробење тоа. Вие мора да одите навивајќи го нагоре сама по себе разгалува како полжав.

на hojas и во тек тие се капки. Падот се прави со тркалање на топка од едната страна, на овој начин ќе го изостриш само едниот крај, а другиот ќе биде кружен, затоа го нарекуваме пад. Мора да ги скршите лисјата и да ги обележите линиите со нож. Откако ќе направите четири или пет, можете да ги залепите преку косата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.