Како да направите фудбалска топка со фимо или полимерна глина

фудбалска топка

Во ова туториал ќе научите лесно да создавате a фудбалска топка со фимо или полимерна глина. На полигони претставуваат тешкотија што во реалноста не е толку со техниката што те учам на ова чекор по чекор.

Материјали

Да го сториме фудбалска топка со фимо или полимерна глина ќе треба да:

  • Топче од стиропор: Треба да има помал дијаметар отколку што сакате да биде вашата топка. Ве советувам да користите топче од стиропор околу 2 см помало, бидејќи додавањето на глината значително ќе ја зголеми нејзината големина.

полистиренска топка

  • Двобојна глина: Youе ви ја покажам класичната црно-бела топка, но користете какви бои сакате да има вашата топка. Глината мора да се исуши на воздух, бидејќи не можеме да ја испечеме топчето полистирен што ќе влезе внатре во топчето.

Чекор по чекор

Да го сториме фудбалска топка со фимо или полимерна глина ќе мора да направите неколку топки од избраните бои. Направете ги мали, како што гледате на сликата.

топчести топки

Бидете водени од боите што ги избрав. Мојот во центарот ќе биде црно, па го лепам со топче од стиропор.

прва топка

Следно оној што треба да се опкружува со топчиња од друга боја.

кружна топка

Најнормално е што фудбалската топка е формирана од пентагони, односно петстрани полигони. За да го направите ова, мора да поставите пет топки околу централната топка. Поставив шест и затоа излегуваат шестоаголници, односно шестстрани полигони.

покривна топка

Запомнете, ставете онолку топчиња колку што сакате страните. Покријте ја целата топка полистирен, до последната дупка.

покривна топка 2

покривна топка

Willе видите дека се добива одредена сличност со фудбалска топка, но дека облиците на топките се уште се многу кружни.

фимо топче

За да создадете полигони, едноставно треба да ја превртите топката со рацете. Не затегнувајте премногу за да не се скршат премногу топчињата. Seeе видите како се оформува.

ролна топка

Како што топките се тркалаат, тие се притискаат едни на други и страните малку се израмнуваат.

фудбалска топка фимо

Можеби ќе се запрашате зошто сакате да направите а Фудбалска топка Фимо или глина. Можете да го користите како приврзок за клучеви или да му дадете на fanубител на фудбалот. Особено се користи од оние луѓе кои прават персонализирани кукли од глина или фофучи. Понекогаш треба да создадат топка, во зависност од редоследот што го направиле или од тоа што сакаат да ја направат куклата.

Никогаш не знаете кога ќе треба да го сторите тоа, а вистината е дека сликањето пентагони на топка со помош на владетел е навистина комплицирано. Ова е наједноставниот, најбрзиот и без ризик начин да се прават грешки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.