Детски хартиени мобилни телефони

Детски хартиени мобилни телефони

Малите во куќата сакаат занаети од хартија и гледаат како се движат мобилните што ја красат нивната соба. Тоа се оние структури што ги обесуваме од таванот или во лулка во која се нишаат фигурини или цртани ликови.

Во овој занаетчиство Willе научиме да правиме свои мобилни телефони на лесен начин и со многу вообичаени материјали што обично ги имаме дома.

Потребни материјали:

  • Картони во боја
  • Тема или фина волна за да ги обесат
  • Тијарес
  • Доколку имаме метални или пластични шипки можеме да ги користиме и во спротивно ги заменуваме со прачки направени од валани картони.

Детски хартиени мобилни телефони

Традиционален начин на правење ваков вид на занаети од хартија Кои се мобилните, е со неколку нивоа направени со прачки и од нив висат хартиените фигури. За да го направиме ова, ни треба шипка широка од другите за горниот дел и три или четири помали за другите нивоа.

Подобро е ако ги натераме малку да тежат, така што мобилниот ќе има поголема стабилност. Од горната прачка ќе висат конци со украси и нишките на некоја долна прачка, не постои општа шема за нивна дистрибуција бидејќи мора да го компонираме мобилниот во согласност со работите што ги закачуваме и да ја дистрибуираме неговата тежина.

Орнаментите можат да бидат која било фигура што ја замислуваме, можеме да им дозволиме на децата да ги обојат и да ги насликаат како што сакаат додека се забавуваат. Ако ги направиме од хартија, тие ќе се движат повеќе затоа што тежат малку, иако можеме да ги направиме и од дрво, картон или други материјали.

Оригинална идеја е да се направи оригами, на пример да се обесат убави кранови, чамци или други фигури што знаеме да ги направиме.

Мобилниот може да го направиме во кружен облик наместо со прачки, за ова исечеме долга лента хартија и лепиме едниот крај на другиот за да го заокружиме, од него ќе ги обесиме фигурите на мобилниот како што можеме да видиме во фотографија

Повеќе информации - Вентилатор за хартија


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.