Хартиени срца за украсување

Изработка на едноставни занаети ви овозможува да научите на децата нешто ново во слободното време, во овој случај ќе ве научиме правејќи неколку хартиени срца и картон за да висат каде сакате и да го украсите вашиот дом, или за Денот на вineубените или за собата остатокот од годината.

Материјали: 

-Картон

-Вилица или хартија со црвено ткиво

-Пар ножици

-Лепен стап

-Молив

-Навој

Елаборат: 

Чекор 1:

Исечете две идентични картонски срца (за ова можете да нацртате едно со молив и да го исечете, а потоа да ги ставите на картон и да го направите другото и да го исечете)

Чекор 2: 

Исечете неколку ленти ткиво со иста големина, а потоа на идентични квадрати.

Чекор 3: 

Ставете лепак за секое парче хартија и ставете ги на картонското срце, не треба да оставате простор без хартија, колку е подебело срцето со парчињата хартија, толку попривлечно ќе биде.

Чекор 4: 

Повторете ја операцијата со другото картонско срце, ставете ја ткивната хартија со лепак на секој дел од срцето додека не стане целосно густа и оставете ги двете срца да се исушат 2 часа.

Чекор 5: 

Залепете ги двете картонски срца заедно.

Чекор 6: 

Направете дупка во горниот дел што поминува од едно срце во друго и поставете ја низата да висат во областа што ја сакате во вашиот дом.

Слики: социјалците


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.