Чудовишта од хартија

хартиени чудовишта

Чудовиштата отсекогаш биле ликови присутни во животот на сите деца. Постојат некои што се застрашувачки и забавни, како овие што ги дизајнирав да ве научам да ги правите денес.

Тоа е многу едноставна работа да се заврши дома со најмалите во дупките дека имаме слободно време.

Материјали за да се направи чудовиштето

 • Обоени фолии
 • Тијарес
 • Правило
 • Пиштол за лепак или топол лепак
 • Обоена ева гума
 • Кругови ева гумен удар
 • Помпони
 • Бела акрилна боја и шил или слично.

Процес да се направи чудовиштето

Исечете две ленти 29 x 5 см хартија со помош на ножици и линијар.

хартиени чудовишта

Одете наведнувајќи се напред и назад Целата лента со ширина од приближно 1 см додека не формирате две хармоника како оние на фотографијата.

хартиени чудовишта

Ставете ги тие две парчиња заедно почитувајќи го дизајнот на хармоника, така што тие добро се вклопуваат.

хартиени чудовишта

Лепак на двата краја да го затвориме парчето и да се осигураме дека ќе се приближат заедно. Доколку е потребно, исечете правоаголник.

хартиени чудовишта

Притиснете надолу и ќе формирате круг како ова. Залепете парче ева гума одозгора за да се спречи одвојувањето на хартијата.

хартиени чудовишта

Сега доаѓа забавата. Со форми на ева гума и помпон ќе дизајнирајте го лицето. Можете да го направите тоа како што сакате, имагинација на моќ.

хартиени чудовишта

Откако ќе се залепат сите парчиња, нашето чудовиште е скоро изградено.

хартиени чудовишта

Ние само треба да ви дадеме А. трепери во окото користејќи бела акрилна боја и стап или шил.

хартиени чудовишта

И… Ние завршивме! Така е и нашето чудовиште. Но, веќе знаете дека можете да играте со дизајни што се пооригинални. И јас го направив овој модел, но сигурно вие правите многу различни. Ако е така, не заборавајте да ми испратите фотографија преку која било од моите социјални мрежи. Loveе сакам да ги гледам.

хартиени чудовишта

Се гледаме на следниот занает.

Чао!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.