Хартија кактус за чување бонбони

занаети

Во денешниот занает ќе направиме забавен кактус направен од картон и со светли бои. Тие се многу оригинални и многу сакаат на прв поглед па децата ќе ги сакаат. Тие ќе имаат своја поддршка во форма на тенџере и ќе формираме дупка за да можеме да ја наполниме со бонбони. Тоа е занает што можете да го направите со деца и како секогаш имате демонстративно видео за да можете да видите како се прави чекор по чекор.

Материјалите што ги користев за да направам кактус се:

 • 1 светло зелена картичка со големина А4
 • парче розова картичка за да се направи цветот
 • половина жолта картичка со големина А4
 • половина картон или украсно фолија со големина А4
 • компас
 • молив
 • правило
 • лепак од типот лепак или топол силикон
 • четка за ширење на опашката

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

На жолтиот картон ќе цртаме, со помош на компас, круг со дијаметар од 7 см. Користејќи го истиот центар што го цртаме друг круг од 9 см. Го отсекуваме поголемиот круг оставајќи го центарот обележан. Ние исекуваме попречни линии однадвор до центарот без да ја надминеме обележаната линија на внатрешниот круг.

Втор чекор:

Малите јазичиња што ги исековме ги преклопуваме навнатре. Themе им испечатиме лепак за да можеме да лепиме лента хартија околу неа. Оваа лента ќе има висина од околу 8 см и долго исто како и периферијата на кругот. Ние ја завиткаме хартијата наоколу и ги лепиме залепените делови на нејзините wallsидови, ќе го сториме тоа на половина хартија.

Трет чекор:

Од друга страна, да одиме цртање лисја од кактус. Ние преклопуваме лист хартија на половина и на делот што е преклопен цртаме половина од листот од кактус. На овој начин, кога го расплетуваме листот, имаме совршено хомоген лист. Ние го следиме листот на зелениот картон, мора да добиеме околу 9 листови. Ние ги исечевме. Тогаш мораме преклопете ги сите на половина.

Четврти чекор:

Мораме лепак на секоја страна од листот за да може да го залепи со другата страна на листот. На овој начин ќе ја формираме структурата на кактусот. Кога имаме сè заедно, проверуваме дали целата структура не лепи на едно парче, туку дека остануваат залепени само деловите што треба да се спојат. Ние лепиме на основата на кактусот и го залепивме во структурата што ја направивме во форма на тенџере.

Петти чекор:

Toе ги направиме цвеќињата. Тренираме квадрат со розов картон и го преклопуваме на половина. Со отворот на преклопот нагоре, повторно ја свиткаме хартијата налево. Повторно го свиткаме, но надолу и лево. Во делот од аголот што има најмногу направени набори, цртаме издолжен лист. Целиот овој сет треба да го пресечеме за делот што го нацртавме, па затоа, кога ќе го расплетуваме, ќе добиеме облик на целиот цвет.

Чекор шест:

Со формиран цвет, ќе провериме како е направен цветот. Ако мислите дека на нејзините ливчиња им треба допир, ќе ги исечеме и обликуваме лисјата. Потоа ќе ги преклопиме кон центарот за да ја направиме компактната форма на цветот. Треба само да го лепиме цветот на врвот на кактусот и да го наполниме со бонбони.

занает како да се направи кактус

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.