Хипи-дијадема со хартиени цвеќиња

хипи дијадема

Здраво на сите! Денес ви донесов идеално упатство за ова пролетно време и да бидете модерни бидејќи модниот додаток за ова лето е она што е хипи дијадема.

Како и секогаш на пазарот, можеме да ги најдеме на илјада различни начини и материјали, но според мене ми се допаѓаат повеќе направени од мене.

За роденденот на моето девојче направив хипи-дијадема со хартиени цвеќиња како додаток на кутијата за изненадувања.

Погледнете колку е едноставно упатството и продолжете!

Материјали за да се направи цветна хипи тијара

 • Креп или крепе хартија.
 • Ножици
 • лепак.
 • Облечени врвки.
 • Обоени монистра.

Постапка

За да започнеме да ја правиме нашата хипи-тијара со цвеќиња, она што треба да го направиме се токму цвеќињата. Користев техника што ја видов на Интернет и по неколку обиди ја откачив и тие почнаа да се подобруваат и подобруваат. Навистина е едноставно, она што треба да го направиме е да исечеме долго парче хартија и да го засукаме околу прстите, колку повеќе прсти користиме, толку поголеми цвеќиња ќе растат.

Станува збор за одење околу прстите со хартијата и да и се даде мало преклопување во секој свиок, кога веќе ќе ја имаме посакуваната ширина ќе ја исечеме хартијата и ќе лепиме на дното со лепак и што треба да сториме е со ножици или клип за прилагодување на врти на хартија и обликување на нашиот цвет за хипи-дијадема.

Кога ќе ги имаме цвеќињата изработени за хипи-тијара, следно е да го составиме. Во мојот случај, користев обоени жици со сребрени нишки, ги исеков по околу 45 сантиметри и користев по една од секоја боја за секоја хипи-тиара што ја посакував. За да ги лепам цвеќињата, она што го направив беше да земем парче иста хартија со која ги правев цвеќето и да ги лепам цвеќињата еден по еден, внимавајќи да ставам доволно лепак на подот на цветот, а исто така и настрана, така што се држи до цветот што го стави покрај него.

Кога ги ставив сите цвеќиња во хипи-тиарата, го оставив да се исуши многу добро, така што цвеќињата и врвките ќе бидат добро поправени и нема да се ослободат лесно.

Кога беа суви, ја отсеков вишокот хартија и потоа избрав тркалезни обоени дрвени зрнца за да ги ставам секој крај на хипи тијара врвките.

И со овој последен чекор ќе ја завршиме нашата хипи-дијадема и ќе бидеме подготвени да ја носиме.

хипи дијадема

Се надевам дека ви се допадна ова упатство и дека ќе ми ги оставите вашите коментари.

До следниот пат!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.