Цветен прстен со ева гума за правење со деца

Овој прстен во форма на цвет ева гума е идеален да се прави со деца. Тоа е многу едноставен прстен што може да се направи во боите што ги сакате и што е подобро, децата ќе сакаат да го прават, а потоа да го покажуваат! Идеално е да се направи со момчиња и девојчиња постари од 6 години бидејќи тоа бара рачна умешност со ножици и употреба на лепак.

Ако, од која било причина, сакате да го сторите тоа со деца под шест години, ќе треба да им помогнете да сечат со ножиците и да ги надгледуваат цело време. Материјалите можат да бидат токсични и опасни.

Потребни материјали за занаетчиството

  • Ева гума од различни бои и големини
  • 1 ножици
  • 1 специјален лепак за ева гума

Како се прави занаетчиството

За да го извршите занаетот, прво треба да исечете лента од ева гума што ќе биде онаа што ќе ја направите како основа на прстенот. Треба да биде вистинската големина и дебелина во зависност од прстот на кого е упатено. Кај дете дебелината и големината ќе бидат помали отколку ако се направени за возрасни.

Од друга страна, штом овој дел е готов, ќе се направат две цвеќиња од ева гума, едното со едната, а другата со другото. Еден цвет ќе биде поголем и еден помал. Конечно, кругот на бојата што ја сакате ќе се направи помал од централниот дел на цветот.

Кога ќе ги имаме подготвени сите делови, затворете го прстенот лепејќи го со специјалниот лепак од гума ева и почекајте да се исуши. Кога е суво, најголемиот цвет се става на делот што ги спојува двата дела на прстенот. Го лепите со лепилото и кога ќе се исуши го ставате малиот одозгора и кога малиот круг се суши.

Цветниот прстен со ева гума веќе ќе го имате направено со деца!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.