Цвет Лило или цвет од кластери

Здраво на сите! Во денешниот занает ајде да видиме како да направиме цвет од лило или цвет од кластер. Тие се одлични за украсување на секоја просторија во прекрасна вазна, придружувајќи ги со цвеќиња или исушени растенија, како што се еукалиптус или лаванда.

Дали сакате да видите како можете да ги направите овие цвеќиња?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме нашиот цвет Лило или цвет од кластери.

 • Креп хартија од бојата што ја сакаме цветот.
 • Стап, сервирајте гранка што ќе ја најдеме на поле или стапчиња за јадење.
 • Стап лепак или друг лепак за хартија.
 • Ножици

Рацете на занает

 1. Исечивме парче хартија за крепе. Соодветната мерка е обележана со двојната количина на ролни со крепе хартија.

 1. Го ставаме стапот на работ на крепе хартијата и ја превртуваме целата хартија.

 1. Ролатот добро го затегнуваме за да остане во форма и го отстрануваме стапот одвнатре.
 2. Ние одмотуваме малку од хартијата, држејќи го поголемиот дел валани и сечеме со растојание од околу половина сантиметар (Направете го тоа со око, не е важно дали нема точно иста мерка во сите резови) Важно е само пресечете го валаниот дел така што креп-хартијата останува едно парче.

 1. Го ставаме крајот на стапот на несечениот дел од крепе хартијата и сНие навиваме осигурувајќи се дека го вртиме стапот и хартијата се тркалаат околу 8-9 см од крајот на стапот.

 1. Ние го прицврстуваме ролатот со лепак и стискаме еден момент за да се осигураме дека добро се држи пред да ги преместите ролните од хартијата и да ги оставите на начинот на кој најмногу ни се допаѓа. Иако идеално е да не допирате премногу од нив за да не ја изгубат валаната форма.

И подготвени! Ние веќе ги имаме нашите цвеќиња подготвени да ги поставиме и разубавиме секоја просторија во куќата или да ни бидат подарени.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.