Цвет направен со тестенини и мешунки за правење со деца

Овој занает е идеален за мали деца. Всушност, овој занает што ќе го видите подолу на сликите е направен од две мали деца. Тие навистина уживаа да го прават тоа и исто така ги работеа своите фини и груби моторни вештини. Тоа е едноставен, брз и безбеден занает што ги имате сите материјали дома.

Seeе видите како со едноставни чекори можете да го направите овој прекрасен цвет и кога ќе биде готов, децата ќе уживаат секогаш кога ќе го погледнат, бидејќи ќе го направат!

Потребни материјали за занаетчиството

 • 1 бела хартија ДИНА-4
 • 1 црн маркер
 • Леќа
 • Тестенини во боја
 • Бел лепак

Како се прави занаетчиството

Прво, кажете му на постарото дете да направи убав цвет како што гледате на сликата. Ако детето е премногу мало, тогаш идеално треба да го сторите тоа. За да го направите занаетот, потребно е да го направите тоа во делови. На пример, прво ставете бел лепак во центарот на цветот и ставете ја леќата во тој дел. Направете го истото за делот од стеблото. Потоа ставете лепак на делот од стеблото, и ставете обоена паста што добро се вклопува. Конечно, одете венчелистче со венчелистче ставајќи бел лепак и додајте ја обоената паста за да изгледа добро.

Додека децата прават занает, дозволете им да уживаат во материјалите пред нив. Не се осврнувам на белиот лепак, туку на пример, што им овозможува на децата да ги стават рацете во садот со леќа или во садот со тестенини за да можат да ја ценат текстурата на различните состојки.

Тие исто така можат да сметаат колку паста конечно се залепила на цветот или да кажат дали има премногу или малку леќа поставени и залепени заедно. Опциите се многу, а резултатот е несомнено спектакуларен! Децата ќе завршат многу среќни и задоволни од резултатот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.