Цвет со пластична вилушка

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме како направете го овој цвет со пластична вилушка. Совршен занает е да рециклирате и да направите нешто што е во согласност со сезоната што штотуку ја внесовме.

Дали сакате да видите како можете да го направите овој занает?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме нашиот цвет

 • Пластична вилушка, без оглед на бојата.
 • Ознака од која било боја што може да се види на вилушката.
 • Зелена крепе хартија и розова крепе хартија или која било боја сакаме да биде цветот.
 • Лепак

Рацете на занает

 1. Првото нешто што ќе направиме за да го започнеме нашиот цвет е насликајте ги советите на вилушката со обоениот маркер што го избравме. Ова ќе ни помогне да ја создадеме внатрешноста на цвеќето.

 1. Исечете двоен лист зелена крепе хартија. Ова значи дека ќе преклопиме правоаголник и со ножиците ќе го обликуваме во лист.

 

 

 1. Одиме залепете го овој лист на вилушката, оставајќи го телото на вилушката помеѓу двата дела на листот што ги исековме. На овој начин ќе ја имаме основата на нашиот цвет.

 1. Да му дадеме допир на бојата на цветот, на кој ќе одиме отсечете правоаголник од хартијата за креп што го избравме за нашиот цвет. За да го направиме во форма на цвет, ќе ги залепиме двата долни краја на креп-хартијата и двата горни краја ќе ги свиткаме во форма. Важно е врвовите на вилушката да бидат видливи од предната страна, но не и од задната страна.

И подготвени! Можете да направите цел букет цвеќе со вилушки, правејќи ги сите во иста боја или секој во една боја. Ставете ги во вазна или завиткајте ги во хартија за да направите помалку iousубопитен подарок.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.