Цвеќиња со картони од јајца

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе направиме некои цвеќиња со картони од јајца. Одличен занает е да украсуваме wallsидови, да додаваме гранчиња за да правиме букети цвеќе и да даваме или украсуваме агол од нашата куќа. И, исто така, ги рециклираме картоните за јајца.

Дали сакате да знаете како можете да ги направите овие цвеќиња?

Материјали што ќе ни требаат за да ги направиме нашите цвеќиња со картони од јајца

 • Четири дупки од картонски јајца по цвет. Можете да направите онолку колку што сакате земајќи ја предвид оваа мерка.
 • Обоени или темпераментни маркери.
 • Стапче лепак, топол силикон или друг лепак за хартија.
 • Ножици или секач.

Рацете на занает

 1. Пред сè, исечете ги дупките во картонот.
 2. Од четирите што ни требаат по цвет, ни требаат две дупки што е можно поголеми, една малку помала од овие претходни и последната најмала од сите.
 3. По ќе направиме четири резови во секоја дупка, за да се добијат четири ливчиња.
 4. Со зашилените лисја ќе пресечеме една од најголемите дупки, додека остатокот ќе го направиме позаоблено. 

 1. Откако ќе го добиеме обликот на деловите од нашиот цвет, ајде да ги насликаме. Оној што го исековме, го обојуваме во зелена боја, а другите ја сакаме бојата за нашиот цвет: црвена, розова, сина, виолетова, итн. Во најмалата дупка, ќе го насликаме центарот на жолта или портокалова, боја што најдобро одговара со цветот. Можеме да залепиме и обоено копче ако сакаме.
 2. Сега го монтираме цветот ставање лепак во центарот на деловите и добро притискање за да се залепи добро.

 1. Сега им даваме на ливчињата малку форма на цветот со нивно преклопување како да е 'S'.

И подготвени!

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.