Централна градинарска декорација со тегли

 

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме како направете ја оваа декорација со тегли за да ги ставите нашите омилени цвеќиња во нашата градина.

Дали сакате да видите како можете да ја направите оваа идеја?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата градинарска декорација со тегли.

 • 5 тегли. Еден од нив мора да биде многу голем, другите помал, но не мора да бидат сите исти, можеме да ги искористиме теглите што ги имаме или што ги имаат нашите роднини. Ако не, секогаш можеме да ги купиме.
 • Декоративни камења.
 • Земјиште.
 • Градинарски алат: ракавици, лопати, легони ...
 • Растенија да ги ставаме во тегли. Можеме да ставиме некои растенија годишни и други сезонски за да ги смениме боите на нашата градина.

Рацете на занает

 1. За да започнеме ќе ископа дупка во центарот на нашата градина или областа што сакаме да ја користиме како градина. Дупката треба да биде доволно голема за да можеме да ја заковаме централната голема тегла. Пред да ја поставиме оваа тегла или која било од другите, ќе направиме дупки во основата на теглите за да може водата да излезе.
 2. Откако ќе ја имаме централната тегла ќе ги ставиме другите 4 легнати како да доаѓаат од централната тегла. За да го направите ова, ќе направиме дупка каде што можеме да ја заковаме секоја тегла.
 3. Откако ќе ги имаме сите тегли, ќе го пополниме целото дно со камења за да се осигураме дека ќе се исцеди водата добро, а потоа ќе се наполниме со земја и ќе ги засадиме растенијата што ги избравме.

 

 1. Scratе ја изгребаме целата земја околу теглите, ќе ја навлажниме и ќе ставиме прв слој камења што ќе ги уништиме со сила со нозете или некаква алатка. Откако ќе се поправи овој прв слој камења, ќе ставиме друг на врвот додека не се покрие земјата на нашиот камен круг.

И подготвени!

Се надевам дека ќе се расположите и ќе ја направите оваа декорација за градината.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.