Централно парче со цвеќиња, камења и свеќа

Пролетно парче

Во овој занает, ќе направиме а централно парче за нашата куќа да се облече во добро време. Toе користиме други занаети направени на нашата веб-страница: свеќи и цвеќиња од лотос.

Дали си спремен?

Материјали што ќе ни бидат потребни

материјали од централното парче

 • Послужавник или корпа, препорачувам дрвена лента.
 • Цвеќиња (подготвена хартија од разни бои за цвеќиња и лисја, силиконски пиштол и ножици)
 • Камења
 • Свеќа

Рацете на занает

 1. Првиот ние ќе ја направиме основата на нашето централно парче со послужавникот и камчињата.

централен чекор 1

 1. Putе ја ставиме свеќата каде што најмногу ни се допаѓа, избрав да го ставам во центарот на крајот. Како да ја направите оваа прекрасна свеќа, можете да видите тука: безбедни и топли свеќи.

чекор 2 на жезол за маса

 1. Сега ќе ги ставиме цвеќињата, на кои ќе додадеме неколку лисја на зелена крепе хартија. Можете да видите како да направите цвет на лотос тука: Лесен креп хартија цвет од лотос. Но, исто така, ќе направиме уште една цвет на крепе хартија на поинаков начин каде што е позатворено. 

Чекор 2 централна табела

 1. За да го направиме овој последен цвет, ќе исечеме еден креп хартиена лента, ја свиткаме на многу места додека не биде широк прст и пол. Ние сечеме во триаголна форма, без завршување на сечењето на рабовите, така што целата лента останува заедно. Ние го расплетуваме делот на масата.

чекор 3 на жезол за маса

чекор 6 на жезол за маса

 1. Од друга страна земаме друга лента хартија од друга боја, ова ќе биде центарот. Сечеме половина на ленти правејќи ресни и го тркаламе овој дел. Добро ги отвораме ресите.

чекор 4 на жезол за маса

 1. Ние го тркаламе центарот на претходната лента. Важно е да го засукате, ставајќи го центарот во средината на лентата и потоа да го засукате.

Чекор 8 за уредување на цвеќето

 1. Сега да одиме расклопување на ливчињата од надворешната крепе хартијаОвој нов цвет го врзуваме еден прст под крајот на центарот и ги сечеме под јажето и воилата. Убав детал е да ги оставите жиците на јажето обесени како дел од украсот.

цвет креп хартија чекор

И подготвени! Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.