Часовници за да ги научите часовите на забавен начин со деца

Овој занает е забавен за правење и забавен за употреба. Бидејќи покрај тоа што децата се забавуваат со овој занает, Тие исто така ќе можат да научат подобро да ги разбираат часовите на часовникот.

Тоа е многу едноставен занает за кој се потребни малку материјали и дека децата ќе уживаат подоцна и во учењето благодарение на елементите што самите ги направиле. Таа е идеална за работа со деца на возраст кои учат часови на часовникот (дигитално или аналогно).

Потребни материјали

 • 1 картонска ролна тоалетна хартија (или повеќе од 1 во зависност од бројот на часовници што сакате да ги направите)
 • Маркери или обоени моливи
 • Обоена или бела хартија
 • Тијарес
 • Лепак

Како се прави занаетчиството

Направивме аналогни часовници во овој занает, но исто така можете да комбинирате различни часовници за бирање со други дигитални. На овој начин, децата ќе имаат поголема ширина на знаење што треба да го интернализираат.

Првото нешто што треба да направите е да ги направите часовникот со лица и да ги исечете. Можете исто така да ги направите така што е аналогно како правоаголна форма. Тогаш ќе мора да цртате на секој часовник (и аналоген и дигитален) различни видови на време.

Откако ќе ги нацртате сите часови за работа со децата, ќе ја исечеме картонската ролна од тоалетна хартија.

Направете неколку мали ознаки и со ножиците исечете онолку ленти колку што ви требаат (онолку часовници колку што ќе ви требаат за да работите со децата). Откако ќе ги исечете сите, ќе треба да лепите само една сфера по „нараквица“ направени со картон од ролна тоалетна хартија.

Занаетот веќе ќе го имате завршено и децата ќе се чувствуваат најзадоволни, и за самиот занает, но и затоа што благодарение на нивниот напор ќе можат да научат и уживајте во часовите. Willе поминат одлично учејќи ги часовите!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.