Чаша со картонска тоалетна хартија

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме како да се направи оваа чаша толку едноставна со картон од две ролни тоалетна хартија. Одлично е за децата да си играат закуска, без опасност да се повредат со други видови чаши.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата кригла

 • Две картонски ролни тоалетна хартија.
 • Обележувачи или бои за украсување на картонот.
 • Топол лепак или силикон.

Рацете на занает

 1. Првиот чекор е исечете еден од картоните со висина што сакаме да биде нашата чаша. Tryе се обидеме да исечеме со малку скршен картонскиот ролна и со тоа да го отстраниме картонскиот прстен што ќе го користиме како рачка.

 1. Откако ќе се исечат двете парчиња, ќе направиме украсете по наш вкус. За ова ќе ги користиме маркерите или боите што ги избравме.

 1. со другиот картонски ролна, ќе го скршиме и ќе го пресечеме на половина за да создадеме основа. Itе му дадеме заоблена форма и ќе ја имаме чинијата за нашата чаша.Исто така можеме да ја украсиме и оваа чинија.
 2. Време е да залепете ги парчињата. Малку ќе го преклопиме картонскиот круг и ќе го залепиме на чашата со врел силикон. Стиснете неколку моменти и обликувајте ја рачката.

 1. Откако ќе ја имаме чашата, ќе го направиме тоа завршете го правењето на садот. Имаме две опции да го залепиме за да биде двојно и да го завршиме занаетот, или да ги залепиме чашата и плочата. Тоа е по ваш вкус.

И подготвени! Можеме да направиме сетови чаши и чинии колку што треба да играме. Дури и секој член на семејството може да украси свој, така што секој од нив е јасно за својата чаша. На овој начин, можеме да поминеме многу забавни моменти со семејството.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.