Чаша за пенкала со тапи

Здраво на сите! Денот на таткото се ближи и затоа во денешниот занает ви донесуваме идеја да му го подарите: а чаша со молив со тапи.

Тоа е многу едноставно да се направи и е многу убаво и оригинално, совршено е за деца.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме чашата со молив

 • 24 тапи
 • Плута од плута или гума од ева гума и картон
 • Пиштол за топол лепак
 • Темпера (опционално)

Рацете на занает

 1. Прво на сите ние ќе исчистете ги тапите ако видите дека е потребно. За ова можете да ги варите плутите околу пет минути и ќе почекаме додека не се исушат добро пред да продолжите со занаетчиството.
 2. Земаме 8 тапи, ќе ставиме четири стоечки и уште четири лежат меѓу претходните. Идејата е да се добие плоштад што ќе биде основата на нашата чаша. Ние лепиме со топол силикон.

 1. Откако добро се исуши, го ставаме пасот на картонот и обележете го надворешниот дел од плоштадот со молив. Исечете со ножици давајќи малку повеќе маргина, така што добро се вклопува внатре и го лепиме со силикон.

 1. Сега внатрешниот дел го означуваме во ева гума и го лепиме целото парче за да ја добиеме нашата основа.

 1. Сега остатокот од тапи ќе ги ставиме следејќи го моделот од оние што веќе ги сместивме и ќе ги лепиме со врел силикон додека не ги завршиме и не ја добиеме чашата за пенкала.

 1. Можете да ги насликате плутите со темпера или да ги оставите да се гледаат како што решив да направам.

И подготвени! Веќе го подготвивме подарокот за Денот на таткото, можете да ставите лак за подароци со малку жар и подготвени да им го дадете на родителите.

Можете да видите како да направите лак за подароци тука: Подарок лак

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.