Обележувачи за чаши за чаши

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе го направиме ова симпатична обележувач во облик на чај. Совршено е да се даде подарок на lубител на билни чаеви или да се направи за себе ако сме ifубители на овие пијалоци.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе треба да ги направиме обележувачи на чашата

 • Картон и / или филц од различни бои. Потребна ни е боја слична на чајот, друга боја за кригла и црно-бела за да ги направиме деталите.
 • Навој или фино јаже од бела боја.
 • Ножици и секач
 • Стап лепак и топол силиконски лепак.
 • Црн маркер.

Рацете на занает

Можете да видите како да го направите овој занает чекор по чекор на следното видео:

 1. Ние ги исековме различните парчиња во картон и / или чувствував. Избрав сè, од картон, но „чајот“ од филц, така што има повеќе текстура.
 2. Во боја картон за кригла ќе нацртаме форма на чаша и ќе ја исечеме. Можете да нацртате каде ќе одат очите, руменилата и устата за да го имате упатството подоцна.
 3. Со кафеав филц или кафеав картон ќе исечеме издолжена овална.
 4. Cutе исечеме два круга во црно до очите и устата.
 5. Во светла боја два многу мали круга за зеницата на очите и правоаголник што ќе се свиткаме на половина за да ја направиме хартијата за вреќичките со чај.
 6. Со розов или црвеникав тон ќе сечеме два круга за образите.
 7. И, конечно исековме парче јаже или конец.

 1. Со сите исечени парчиња време е да ги собереме. Прво Ние ќе го залепиме јажето до врвот на чашата и ќе го ставиме чувствуваниот филтер што прави чај на врвот да му помогне подобро да се поправи. На другиот крај на јажето Willе ја лепиме хартијата од кесичките чај што го фаќаат јажето во средина.
 2. Конечно го лепиме лицето од нашата чаша чај.

И подготвени! Веќе ја имаме подготвена оваа прекрасна обележувач.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.