Честитка за денот на мајката

Здраво на сите! Во овој занает Ви донесуваме убава и оригинална честитка за Денот на мајката. Неколку материјали и малку време се потребни за да се направи. Сигурно ќе ви се допадне.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни бидат потребни

 • Картон во бојата што ви се допаѓа или омилена кај вашата мајка.
 • Парче фолија или помалку крута хартија од картонот во боја што ви овозможува да пишувате.
 • Тијарес
 • Лепак
 • Чувствувани пенкала

Рацете на занает

 1. Toе исечеме две еднакви срца на картонот. За да го направите ова, ние ќе нацртаме срце, ќе ја свиткаме честичката и ќе исечеме, со што ќе добиеме две срца со ист цртеж.

 1. Areе направиме вертикално сечење во едно од срцата точно на средина, тоа не пристигнува од крај до крај. Она што сакаме е да направиме отвор, а не да го скршиме срцето на два дела.

 1. Одиме исечете правоаголник во фолија хартија и ќе го свиткаме едниот крај и ќе го залепиме поминувајќи го низ пресекот на срцето за да ја закачи хартијата како харпун.

 1. Ние ги лепиме двете срца околу контурата и во средината на срцето каде што сме ја залепиле лентата. Другата половина мора да биде ослободена од лепак затоа што ќе биде таму каде што ќе ја скриеме нашата порака.

 1. Воведуваме дел од хартиениот правоаголник со отворот со преклопување.
 2. Ние ја пишуваме нашата порака. Во делот што ќе се скрие можеме да го ставиме „за тоа што си одлична мајка“ и во делот што ќе остане надвор да ставиме „честитки“. Трикот е да ставите поделена порака што има смисла.

 1. Останува само да го украсите срцето ако сакате, додадете детали околу нашата порака или што и да ви падне на ум за да и дадете личен допир на вашата честитка.

И подготвени! Ние веќе ја имаме нашата картичка за Денот на мајката подготвена.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.